Dom kanonika Gregušku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na kanonický dom

Dom kanonika Gregušku, Kanónia (u Corgoňa) alebo aj Kluchov palác je palácová stavba v nitrianskom Hornom meste. Táto rožná budova stojí v skosenom nároží Samovej, Východnej ulice a Pribinovho námestia, úradná adresa je Samova 16.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klasicistická palácová stavba bola postavená v rokoch 1818 – 1821, na podnet biskupa Jozefa Klucha. Bola určená pre kanonikov (aj pre kanonika Štefana Gregušku, od toho je odvodený aj názov Dom kanonika Gregušku, ktorý ale nie je správny, správny názov je Kanónia (u Corgoňa), resp. Kluchov palác.  V neskoršom období ju z časti empírovo prestavali. Je to jednoposchodový objekt, má pôdorys obdĺžnikového tvaru a vo dvore prístavbu do pravého uhla. Vstupná brána je kópiou dnes už nejestvujúcej brány zoborského kláštora. Nad vstupnou bránou je umiestnený dekoračný motív erbu, ktorý nesú dvaja anjeli. Autorom pôvodného erbu je Vavrinec Dunajský z Ľubietovej, terajší reliéf zhotovil akad. sochár Július Bartfay.

Socha Atlanta (Corgoň)[upraviť | upraviť zdroj]

Socha "Corgoňa"

Na budove púta pozornosť monumentálna kamenná socha Atlanta, nesúceho roh prvého poschodia. Autorom sochy je Vavrinec Dunajský, socha bola vyhotovená v roku 1820. Socha je známa pod ľudovým označením Corgoň. Toto meno z prostredia nitrianskeho folklóru je spojené s legendárnou postavou nitrianskeho kováča, ktorý bol pre svoju obrovskú silu postrachom Turkov. Legenda hovorí, že svojimi mocnými rukami hádzal veľké balvany priamo na rútiacich sa Turkov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Socha Corgoňa je obľúbeným miestom, pretože dokáže plniť želania – aj preto má Corgoň také lesklé, vyhladené palce, keďže práve pohladením jeho nohy sa podarí skúška, alebo sa dievčina šťastne vydá.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • VALENT, Štefan. Nitra (Turistický sprievodca). Banská Bystrica : AB-ART Press, 1995. ISBN 80-88817-04-8. S. 11.
  • LACIKA, Ján. Nitra a okolie. Bratislava: DAJAMA, 2003. ISBN 80-88975-53-0. S. 57.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°18′59″S 18°05′20″V / 48,31639°S 18,08888°V / 48.31639; 18.08888

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]