Domino efekt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Domino Fórum)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Domino efekt založil v Košiciach v roku 1992 Andrej Hrico. Tento slovenský politicko-spoločenský týždenník bol nekompromisne orientovaný proti mečiarizmu a v tej dobe rastúcemu slovenskému nacionalizmu. Zároveň bojoval za zachovanie spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vychádzal v Košiciach, kde sídlila aj redakcia.

Hrico bol takmer päť rokov výlučným vydavateľom a šéfredaktorom časopisu, keď však nielen jeho, ale i jeho rodinu začali neúnosne ohrozovať anonymné vyhrážky a dokonca súdne žaloby zo strany najvyšších predstaviteľov vtedajšej moci, v roku 1996 sa s rodinou odsťahoval do cudziny. V záujme zachovania časopisu previedol Hrico vydavateľské práva na vydavateľstvo VYV v Bratislave.

Pod názvom Domino efekt vychádzal časopis ešte rok, nový vydavateľ potom v roku 1997 zmenil jeho názov na Domino Fórum a v roku 2007 znovu na Domino efekt.[1]

Po niekoľkých mesiacoch od založenia prijal Hrico do pracovného pomeru Petra Schutza (v novinárskych kruhoch sa nepravdivo vydávajúceho za zakladateľa či spoluzakladateľa DE), s ktorým spolupracoval až do svojho odchodu do cudziny. Týždenník získal už krátko po vzniku značnú obľubu, expandoval na celé Slovensko a časť nákladu sa predávala aj v Čechách.

Po VYV sa titul dostal do spoločnosti Grand Press neskôr Petit Press, od roku 2003 bol vydávaný spoločnosťou Domino Press a neskôr sa stala jeho majiteľom nezisková organizácia Fons Domino.

Noví vydavatelia vymenovávali za šéfredaktorov postupne Petra Schutza, zakrátko Martina M. Šimečku, potom Štefana Hríba, na krátky čas Františka Šebeja, nasledoval Róbert Kotian, opäť na krátky čas Peter Schutz a Attila Lovász.

Titul vychádzal do roku 2007 v novinovom stredoeurópskom formáte, formát neskôr zmenil na A-4 magazínový a bol čiastočne farebný. Časopis vychádzal do konca augusta 2008.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Domino fórum končí, nahradí ho obnovený Domino efekt viac podobný časopisu medialne.sk, 14.02.2007
  2. Pred rokom zaniklo Domino, neprežilo ani na webe medialne.sk, 06.05.2009