Donkey Kong (postava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Donkey Kong
Základné informácie
SériaDonkey Kong
AutorŠigeru Mijamoto
Prvý výskytDonkey Kong (1981)
Posledný výskytSuper Smash Bros. Ultimate (2018)
O postave
PrezývkaD.K.
PohlavieMuž
Druh bytostiGorila

Donkey Kong je fiktívna gorila vytvorená japonským videoherným dizajnérom a producentom Šigerum Mijamotom. Je hlavnou postavou rovnomennej série videohier a zároveň vedľajšou postavou v mnohých hrách spoločnosti Nintendo. Prvýkrát sa objavil ako antagonista arkádovej hry Donkey Kong z roku 1981.

Opis postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Logo iniciálov Donkey Konga, použité na jeho kravate ale aj ikona v mnohých hrách série

Donkey Kong je veľká, silná gorila s hnedou srsťou a ikonickou červenou kravatou nesúcou jeho iniciály. Donkey Kong je veľkým milovníkom banánov a v mnohých hrách musí zachrániť svoju horu banánov, ktorú mu z jeho chatrče v ostrovnej džungly niekto ukradne: najčastejšie armáda krokodílov zvaných Kremlings. Na jeho dobrodružstvách ho často sprevádza mladá opička Diddy Kong.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Mijamoto počas práce na hre chcel vymyslieť nejaké meno, ktoré by symbolizovalo hlúpu gorilu. Pri listovaní anglickým slovníkom narazil na slovo donkey (v preklade somár), ktorého sekundárnym významom je označenie niekoho hlúpeho. Mijamotovi sa to slovo zapáčilo natoľko, že sa rozhodol gorilu pomenovať „Donkey Kong“.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Donkey Kong Developer Interview - NES Classic Edition [online]. Nintendo, [cit. 2019-12-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]