Preskočiť na obsah

Donský Sphynx

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Životnosť: životnosť tejto mačky je približne 8-12 rokov (môže to byť viac nemusí)

Donský Sphynx

Donský Sphynx
Krajina pôvodu Rusko,
Rostov nad Donom
EMS kód DSP
Štandardy (linky) TICA FIFe
Charakter prítulná, inteligentná, tichá
Hmotnosť stredne veľká mačka, 3 – 6 kg
Synonymá sfinx
Zoznam mačacích plemien

Donský Sphynx je ušľachtilé bezsrsté plemeno mačky. Toto plemeno vzniklo prírodnou mutáciou a následným šľachtením.

Dnes je bezsrstá mačka Donský Sphynx plne uznaná aj vo FIFe. V iných organizáciách združujúcich chovateľov ušľachtilých mačiek toto plemeno bolo uznané už dávnejšie..

Vysoko inteligentná, prítulná, spoločenská mačka, ktorá vyhľadáva a doslova potrebuje ľudskú spoločnosť. Je primerane aktívna, veľmi tichá a učenlivá.

Starostlivosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Jej najväčšou devízou je práve jej bezsrstosť, takže odpadá denná starostlivosť o srsť.

Mačku je potrebné kúpať raz až dva razy za týždeň v letných mesiacoch, v zime stačí raz za týždeň. Niekedy stačí mačku utrieť navlhčenou hygienickou handričkou. Na kožu stačí obyčajný detský šampón.

Občas treba mačke očistiť oči a uši a to preto že nemajú chlpy v ušiach (podľa štandardu nemajú byť), nemajú ani mihalnice. Preto je vhodné túto mačku držať v menej prašnom prostredí.

Každá mačka má rada teplo a doni nie sú výnimkou. Je to čisto izbová mačka a v zimných mesiacoch by asi vonku neprežila. Bežne vykurované byty donom vyhovujú.

Neodporúča sa aby tieto mačky chodili príliš dlho na priame slnko. Je to z dôvodu ich možného spálenia a následných fľakoch na koži (rakovina kože).

Odchov mačiatok

[upraviť | upraviť zdroj]

Mačiatka sa rodia bezsrsti alebo mierne osrstené (hlavne na koncových častiach tela), ale u bezsrstej varianty táto srsť čoskoro vypadáva.

Oproti osrsteným mačkám sa mačiatka takmer vždy dokrmujú špeciálnym mliekom určeným pre mačky (na trhu je ich viac druhov).

Sú povolené všetky farebné varianty a taktiež je povolené vzájomné kríženie medzi rôznymi farbami.

Čo sa týká bezsrstosti, rozlišujú sa tri varianty: bezsrstá, brush a flock. Brush a flock sú rôzne stupne osrstenia odlišujúce sa dĺžkou a pokrytosťou srsťou.

Štandard plemena podľa FIFE uprednostňuje úplnú bezsrstosť, ale pripúšťa brush a flock.