Doryssos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doryssos
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovanie840 pred Kr. – 820 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaLeóbótes
NástupcaAgésilaos I.
Rodina
Potomstvo
OtecLeóbótes

Doryssos (starogr. Δόρυσσος) alebo Doristhos bol kráľ Sparty (pravdepodobne mýtický) približne v polovici deviateho storočia pred Kr. (možno 840 – 820 pred Kr.). Pochádzal z kráľovského rodu Agiovcov.

Historické udalosti Sparty z obdobia vlády kráľa Doryssa (je možné, že mýtického) sú takmer stratené v hmlách času. V deviatom storočí pred Kr. bolo písmo v starovekom Grécku (alfabeta) ešte v kolíske, písomných záznamov sa zachovalo málo a nie sú známe žiadne historické záznamy týkajúce sa kráľa Doryssa a jeho predchodcov.

O niekoľko storočí neskôr historik Herodotos vo svojej knihe História napísal, že Doryssos pochádzal z kráľovskej rodiny Agiovcov, trón dedil po otcovi Leóbótovi a jeho následníkom sa stal syn Agésilaos. Na tom sa zhodujú aj ostatní antickí historici, čo sa ale týka dĺžky doby jeho panovania, na tom už nie. Podľa Apollodora vládol 29 rokov. Pausanias dobu vlády Doryssa kladie do obdobia pôsobenia zákonodarcu Lykurga a tvrdí, že vládol ako aj jeho syn veľmi krátko. O vláde a činoch kráľa Doryssa nám antickí historici nezanechali správy.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]


Doryssos
Vladárske tituly
Predchodca
Leóbótes
kráľ
840 pred Kr.820 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Agésilaos I.