Duffield Castle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dnešná podoba miesta, kde sa hrad nachádzal

Duffield Castle bol normanský hrad v Duffielde (grófstvo Derbyshire). Dnes je miesto chránenou pamiatkou.

Hrad sa nachádzal na príkrom skalnatom pohorí čelom k rieke, na dobre brániteľnom mieste, aj napriek tomu je však sporné, či bolo miesto obývané už v praveku. Ďalšia kontroverzná téma je, či tu Rimania udržiavali vojenskej sily na obranu blízkeho brodu, cez ktorý prechádzali konvoje napájajúce sa v Derventiu (dnes časť mesta Derby) na Rykneld Street. Objavené pozostatky sú však anglosaského pôvodu a napovedajú, že tu žil príslušník vyšších vrstiev, pravdepodobne muž zvaný Siward alebo jeho príbuzní. Bolo objavené aj množstvo rímskych a rímskobritských pozostatkov, ale, hoci niektoré sú uchované v Derbském múzeu či obecnej sieni, veľké množstvo týchto artefaktov zmizlo.

Normanský hrad[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavice normanského stĺpu z Duffield Castle

Je známe, že okolo roku 1066 Henry de Ferrers (písané aj Ferrars), ktorý preukázal veľkú službu kráľovi Viliamovi I., dostal panstvo v Derbyshire, ktoré sa stalo známym ako Duffield Frith. Rozkladalo sa medzi dedinami Heage a Shottle na severe a Tutbury na juhu. Ferrers postavil hrad Tutbury, urobil ho svojím hlavným sídlom, ale potreboval dohliadnuť aj na obranu severnejšie položeného územia, a preto postavil ďalší, pravdepodobne drevený, hrad pri Duffielde.

Jeho tretí syn, Robert, sa vyznamenal roku 1138 v bitke pri Standardu proti Škótom a bol povýšený na grófa Derby.

Ďalší v rade, Henryho pravnuk Viliam, ktorý bol grófom od roku 1162, sa pripojil ku kráľovým synom pri povstaní proti ich otcovi, kráľovi Henrichovi II. V roku 1173 boli oba Viliamove hrady zničené.

Po ňom nasledoval ďalší Viliam, obľúbenec kráľa Jána, ktorý mu vrátil grófstva a spolu s ním i panstva Wirksworth, Ashbourne a neskôr Horston Castle (Horsley). Dokonca boli znovu postavené hrady Duffield a Tutbury. Viliamov syn a menovec sa tiež tešil kráľovej priazni.

Ďalší gróf, už siedmy v rodovej línii, sa volal Robert. Povstal proti kráľovi Henrichovi III. a jeho hrad Tutbury bol zničený. Hoci bol omilostený, vzbúril sa znovu a po porážke pri Chesterfield bol roku 1269 vyhnaný a jeho hrad Duffield zničený. Celé Róbertovo územie pripadlo princovi Edmundovi, ktorý sa čoskoro potom stal grófom Lancasteru.

Duffield Castle bol doslova zrovnaný so zemou, veľa kameňov z neho bolo použitých na iné stavby v okolie. Miesto, kde sa nachádzal, časom zarástlo a objavené bolo až v roku 1885.

Vykopávky[upraviť | upraviť zdroj]

Staré normanské vedro zo studne v Duffield Castle

Keď boli na mieste bývalého hradu urobené vykopávky, archeológovia objavili základy tradičnej normanskej motte a na nich položený kameň. Pozoruhodná bola veľkosť tohto kameňa - necelých 30 metrov do šírky i dĺžky, teda len o málo menšia ako rozmery londýnskej White Tower.

Areál bol zapísaný medzi chránené, základy boli označené, a roku 1899 pripadol pod správu National Trust, čím sa stal jednou z jej najstarších archeologických pamiatok. Po mnoho rokov boli náklady na správu areálu spracúvané obecnou radou, ale v poslednom čase ich znovu prevzala National Trust.

V 30. rokoch 20. storočia a roku 1957 boli vykonané ďalšie prieskumy, pri ktorých sa našlo len málo stredovekých pamiatok, ale zato početné boli nálezy rímskobritských pozostatkov podporujúcich myšlienku, že oblasť bola osídlená ešte pred príchodom Normanov.

Roku 2001 tu Bradfordská univerzita podnikla geofyzikálny prieskum, ktorý odhalil stopy ďalších budov datujúcich sa do prednormanského obdobia. National Trust sa teraz snaží získať financie potrebné pre ďalšie výskumy oblasti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Duffield Castle na českej Wikipédii.