Derventio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 52° 56′ 01″ s.š., 1° 28′ 25″ z.d.

Rímska studňa z konca 3. storočia; za domami leží Derventio

Derventio bolo malé mesto v rímskej provincii Británia. Dnes je známe ako Little Chester, ktoré sa nachádza na okraji anglického mesta Derby v grófstve Derbyshire.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé rímske opevnenie v oblasti bolo vybudované naproti brehu rieky Derwent vo Strutt's Parku, dnešnej časti Derby. Toto bolo v roku 80 nahradené pevnosťou tu v Derventiu. Ani tá však dlho nevydržala a po asi 40 rokoch bola vyradená z prevádzky. Pevnosť, cestou na západe spojená s Icknield Street a na východe sa Sawley, podnecovala na tomto mieste rozsiahlu aktivitu Rimanov. Rímske osídlenie Derbyjského závodiska, teraz národná pamiatka, venujúce sa hrnčiarstvu (do súčasnosti sa dochoval glazovaný džbán) a spracovanie železa bolo založené 600 metrov východne pri ceste do Sawley. Pevnosť bola potom opäť osídlená a využívaná ďalších dvadsaťpäť rokov. Obranný násyp a drevená palisáda boli pretvorené a vybudované boli aj kamenné brány. Potom zostalo miesto neobývané až do konca 3. storočia, kedy bol okolo mesta postavený kamenný múr.[2] Pevnosť však neprežila koniec 4. storočia.

Miesto, kde sa opevnenie nachádzalo, dnes pretína cesta Old Chester Road a od 19. storočia i železnice Midland Railway.

V Derby Museum and Art Gallery sú k videniu niektoré pozostatky, nájdené pri archeologických prieskumoch v oblasti Derventia. Ide o zvyšky mincí a keramiky, ale predovšetkým systému podlahového kúrenia. Priamo v Derventiu sa zachovali aj viditeľné pozostatky z rímskych čias: dve studne, jedna na Marcus Street a druhá na záhrade fary Kostola sv. Pavla.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ťaženie Ostoria Scapula

Táto časť Británie bola osídlená kmeňom známym ako Cornovii (niekedy písané aj Cornobii, Cornavii alebo Cornabii). V rokoch 46 a 47 po Kr. ovládla rímska armáda pod velením Aula Plautia území na juh od rieky Trent, takže roku 50 tu bola frontová línia. Pre nedostatok písomných dokumentov z tohto obdobia sú tieto údaje založené na archeologických výskumoch. Na konci roku 47 začal nový guvernér Británie Publius Ostorius Scapula ťaženie proti waleským kmeňom. Vtedy bola rímska pevnosť vo Strutt's Parku jednou z nových pevností vybudovaných pozdĺž nové zásobovacie cesty z Wroxeteru do Rossingtonu.

Snaha o dobytie Silurov pokračovala aj za guvernéra Quinta Verania a jeho následníka Gaia Suetonia Paulina, ale pevnosť vo Strutt's Parku mala teraz zachovávať mier. Okolo roku 74 nastala na území severne od rieky Mersey nestabilita a kráľovná Brigantov Cartimandua musela požiadať o pomoc Rimanov, aby porazili povstanie. V roku 78 sa stal guvernérom Gnaeus Julius Agricola, slávny vďaka pochvalnej biografii, ktorú o ňom napísal jeho zať Tacitus. Upevnil pozíciu pevností, zlepšil infraštruktúru a viedol niektoré dobre zdokumentované ťaženie. Najskôr roku 78 znovu dobyl severný Wales, v roku 79 potom porazil Brigantov a Parisiov a získal celé severné Anglicko až k súčasnej škótskej hranici. Pevnosť vo Strutt's Parku bola vyprataná roku 80, kedy bolo založené Derventio.

Derventio bolo osídlené štyridsať rokov asi do roku 120 po Kr (V tomto roku navštívil Britániu cisár Hadrianus a začal stavbu valu, ktorý je po ňom pomenovaný). Hoci mala krajina vždy obrovskú vojenskú silu, teraz sa začala sústrediť predovšetkým na priemyselnú produkciu. V Derby bolo rozšírené hrnčiarstvo a severnejšie v Peak District sa rozmohla ťažba olova. Neskôr sa Derby stalo centrom spracovania kovov a toto pokračovalo nasledujúcich dvesto rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BURNHAM, Barry C; WACHER, John. The Small Towns of Roman Britain. Londýn : B T Batsford, 1990. ISBN 9780520073036. (po anglicky)
  2. VINNELS, Maria. Manor Kingsway SPD Derby [online]. White Young Green Environment Ltd for English Heritage, [cit. 2011-08-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Derventio na českej Wikipédii.