Duran Duran

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duran Duran
Duran Duran.jpg
Základné informácie
Pôvod Spojené kráľovstvo Anglicko Birmingham, Anglicko
Žáner(-re) New Romantic
Rock
New Wave
Pôsobenie 1978-súčasnosť
Vydavateľstvá EMI / Capitol Records
Hollywood Records
Epic Records
Webstránka oficiálna stránka
Členovia skupiny:
Simon Le Bon
Nick Rhodes
John Taylor
Roger Taylor
Bývalí členovia
Andy Taylor, Sterling Campbell, Warren Cuccurullo, Stephen Duffy, Andy Wickett, Simon Colley, Alan Curtis, Jeff Thomas

Duran Duran je anglická hudobná skupina, ktorá vznikla v roku 1979 v Birminghame. Patrí medzi najpopulárnejšie kapely 80. rokov a podľa fenoménu, ktorý dostala od MTV, to bola "Druhá Invázia z Anglicka" v Spojených Štátoch. Od 1980 sa ich 14 singlov umiestnilo v Top 10 UK Singlového Rebríčku a 21 ich singlov bolo taktiež v Billboard Hot 100. Podľa informácií zo Sunday Mercury, predala táto kapela viac ako 120 miliónov nosičov. Duran Duran taktiež patrí medzi významných predstaviteľov populárneho hudobného žánru osemdesiatych rokov, ktorý bol známy pod názvom novoromantizmus. Skupina získala dvakrát cenu Grammy.

Keď sa objavili, boli časťou novoromantizmu spolu s kapelami ako Spandau Ballet, ale neskôr sa tohto označenia zbavili. Kapela spolupracovala s módnymi dizajnérmi, aby si vybudovala výrazný a elegantný výzor, ktorý im priniesol pomenovanie „najkrajší chlapci rocku“. Ich kontroverzné videá obsahovali čiastočnú obnaženosť a dohady o sexualite, ktoré sa stali populárnymi v skorých 80. rokoch (vtedy ešte v novo-spustenej) televízii MTV. Duran Duran patrili medzi prvé kapely, ktoré mali videa natočené profesionálnymi režisérmi s 35 mm filmovými kamerami, ktoré im dodali vybrúsenejší vzhľad. V 1984 kapela bola jedna z prvých, ktoré využili kamerové systémy na živých koncertoch.

Kapelu založili Nick Rhodes, John Taylor a Stephen Duffy a neskôr sa k nim pripojil Roger Taylor a po personálnych zmenách aj Andy Taylor a Simon Le Bon. (Medzi Taylorovcami nie sú žiadne vzťahy a Roger Taylor nepatrí do kapely Queen). Kapela sa v skutočnosti nikdy neskončila ani nerozpadla, no prešla mnohými zmenami. Od roku 1989 až do roku 2001 bol gitaristom kapely Warren Cuccurullo a od 1989 do 1991 bol bubeníkom kapely Sterling Campbell. Návrat originálneho 5-členného zoskupenia sa začal v roku 2000 a fanúšikovia spolu s hudobnými spoločnosťami boli v očakávaní. V strede roku 2006 Andy Taylor opustil kapelu a na jeho miesto nastúpil londýnsky gitarista Dom Brown, ktorý odvtedy spolupracuje s kapelou nielen v štúdiu, ale aj na koncertoch.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti skupinu tvoria štyria členovia:

Pred nedávnom z kapely odišiel jeden z Taylorovcov (nie su súrodenci ani rodina), Andy Taylor.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Duran Duran

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]