Dvojprúdový motor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Animácia turboventilátorového motora.
A. Jeden hriadeľ (nízkotlaková časť)
B. Druhý hriadeľ (vysokotlaková časť)
C. Statické súčasti
1. Gondola
2. Dúchadlo
3. Nízkotlakový kompresor
4. Vysokotlakový kompresor
5. Spaľovacia komora
6. Vysokotlaková turbína
7. Nízkotlaková turbína
8. Jadrová tryska
9. Dúchadlová tryska
Turboventilátorový motor Snecma M88 s prídavným spaľovaním
Dvojica turboventilátorových motorov Lycoming ALF 502 na komerčnom lietadle BAe 146

Dvojprúdový motor (iné názvy: turboventilátorový motor, turbodúchadlový motor, dvojprúdová pohonná jednotka) je druh leteckého motora, ktorý pracuje na podobnom princípe ako prúdový motor, no na rozdiel od obyčajného prúdového motora kombinuje dva druhy motora: jednoprúdový turbínový motor[1] a jednak dúchadlo s prstencom podobné vrtuli. Vzduch, vstupujúci do motora stláča dúchadlo. Časť vzduchu potom prúdi do vysokotlakovej časti motora, zvyšok túto časť obteká cez obtokový kanál. Ťah motora sa vyvíja účinkom obidvoch prúdov plynov.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Cez dvojprúdový motor prúdi výrazne viac vzduchu ako cez prúdový motor. Rýchlosť výstupných plynov je preto pri rovnakom výkone nižšia. Dvojprúdové motory sú preto zvyčajne menej hlučné a majú nižšiu spotrebu. To je aj príčina toho, prečo sú dnes takmer všetky dopravné a vojenské lietadlá vybavené týmito motormi. Dvojprúdové motory vojenských lietadiel majú väčšinou nízky obtokový pomer a bývajú vybavené prídavným spaľovaním. Dvojprúdové motory sú najúčinnejšie predovšetkým na rýchlosti od 500 do 1000 km/h, teda na rýchlosti, na ktorej sa prevádzkuje väčšina dopravných lietadiel.[2][3] Dvojprúdové motory si udržiavajú účinnosť nad jednoprúdovými motormi na nízkych nadzvukových rýchlostiach do približne Mach 1,6, ale môže byť účinný aj pri plynulom použití prídavného spaľovania na rýchlosti Mach 3 a viac.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé prúdové motory boli veľmi neúčinné, ak ide o spotrebu paliva a ich celkový tlakový pomer a teplota vstupných plynov turbíny boli veľmi obmedzené technológiou dostupnou v tom čase. Celkom prvý dvojprúdový motor v prevádzke bol nemecký Daimler-Benz DB 670 (označený vtedajším ministerstvom Tretej ríše ako 109-007), ktorý mal svoj skúšobný let dňa 1. apríla 1943.[4] V Spojenom kráľovstve bol prúdový motor s osovým kompresorom Metropolitan-Vickers F.2 vybavený dúchadlom, čím sa stal prvým britským dvojprúdovým motorom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Marshall Brain. How Gas Turbine Engines Work [online]. howstuffworks.com, [cit. 2010-11-24]. Dostupné online.
  2. Turbofan Engine [online]. www.grc.nasa.gov, [cit. 2010-11-24]. Dostupné online.
  3. NEUMANN, Gerhard. Herman the German: Just Lucky I Guess. Bloomington, IN, USA : Authorhouse, 2004 (1984 tlač). ISBN 1-4184-7925-X. , pp. 228–230.
  4. Anish Bhayani; Jordan Knapp; Parker Wells. Turbomachinery: The Revolution of Modern Flight [PDF]. Cosmos, 2. august 2007, [cit. 2011-12-18]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Turbofan na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]