Dyne:bolic

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

dyne:bolic je Live CD distribúcia Linuxu zameraná na multimediálnu produkciu, a je šírená so širokým spektrom aplikácii na úpravu audia a videa. dyne:bolic je úplne založený na slobodnom softvéri. Okrem nástrojov na prácu s multimédiami obsahuje aj bežné nástroje, napríklad textový procesor.

dyne:bolic dokáže ukladať užívateľské nastavenia na určenú partíciu alebo USB flash disk. Tieto dáta tiež môžu byť pre zvýšenie bezpečnosti zašifrované.

Live CD[upraviť | upraviť zdroj]

dyne:bolic bol od začiatku dizajnovaný ako Live CD. Nevyžaduje inštaláciu na pevný disk a automaticky sa pokúsi rozoznať väčšinu zariadení a periférii. Jeho kernel je optimalizovaný pre nízku latenciu a vysoký výkon, čo ho činí vhodným pre jeho zamýšľané využitie.

dyne:bolic nie je založený na žiadnej predtým existujúcej Live CD technológii. Základné požiadavky sú relatívne nízke: aspoň Pentium CPU a 64 MB RAM. Niektoré verzie dyne:bolic môžu byť použité na hernej konzole Xbox.

Podpora multimédií[upraviť | upraviť zdroj]

dyne:bolic bol tvarovaný podľa požiadaviek masmediálnych aktivistov, umelcov a tvorcov. Chce byť praktickým nástrojom pre produkciu multimédii. Umožňuje manipuláciu a vysielanie zvuku aj videam obsahuje nástroje na nahrávanie, úpravu, kódovanie a streamovanie.

Moduly[upraviť | upraviť zdroj]

dyne:bolic je rozšíriteľný sťahovaním prídavných modulov, ako napríklad OpenOffice.org alebo vývojárske nástroje. Moduly sú ukladané do príslušného adresára pri docku alebo CD a sú automaticky integrované pri boote.

Nové možnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Najnovšie verzie obsahujú viaceré nástroje na podporu clustrovania počítačov. Toto umožňuje sieti strojov správať sa ako distribuovaná sieť, ktorá dokáže pracovať ako renderovacia farma.

Od verzie 2.0 je zlepšená Live podpora - Dyne:II je jadro, ktoré obsahuje iba základ funkcionality, a je možné ho rozširovať prídavnými modulmi a tie zahrnúť priamo do obrazu disku. K ďalším vylepšeniam patria vylepšená podpora multiužívateľského prostredia, umožnenie ukladania užívateľských nastavení, alebo modulárne add-ony.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]