Musix GNU+Linux

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Musix GNU+Linux je Live CD operačný systém pre procesory typu x86 založený na Knoppixe, Kanotixe a Debiane. Obsahuje zbierku softvéru na audio produkciu, grafický design, editáciu videa a základný balík všeobecných aplikácii. Zakladateľ projektu je Marcos Guglielmetti.

Musix GNU+Linux je jedna z mála distribúcii uznávaných Free Software Foundation za dôsledné dodržovanie zásad slobodného softvéru.

Je vyvíjaný tímom ľudí z Argentíny, Španielska a Brazílie. Hlavným jazykom použitým v diskusii o vývoji a dokumentácii je španielčina; Musix má však užívateľskú komunitu v španielčine, portugalčine a angličtine.

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

Live CD systém má viac než 1359 softvérových balíčkov a beží priamo z CD/DVD bez nutnosti inštalácie na PC; je však možné ho inštalovať relatívne jednoducho, podobne ako Knoppix alebo Kanotix. Live DVD má 2279 softvérových balíčkov a podporuje 65 jazykov.

K programom patria: Rosegarden a Ardour pre hudobníkov; Inkscape pre vektorový dizajn a GIMP pre úpravu obrázkov; Cinelerra na editáciu videa a Blender na 3D animáciu. Na Live CD je nainštalovaná aj menšia verzia KDE; Live DVD má jeho plnú verziu, podporujúcu viaceré jazyky.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]