KDE

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
K Desktop Environment
KDE logo.svg
Logo
KDE 4.png
Desktopové prostredie KDE 4.10
Základné informácie
VývojárThe KDE Team
Posledná stabilná verzia5.7 (5. júl 2016)
Operačný systémUnix-like, Microsoft Windows, Mac OS
Lokalizáciaviacjazyčný (viac ako 80)
Stav vývojaaktívny
Typ softvéruDesktopové prostredie
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkaKDE.org
CommonsK Desktop Environment

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál
Konqi, oficiálny maskot projektu KDE
KDE 3.5

KDE (K Desktop Environment) je slobodné a prepracované desktopové prostredie pre unixové a linuxové pracovné stanice a vývojová platforma založená na knižnici Qt od spoločnosti Trolltech. Qt je v súčasnosti vlastnené spoločnosťou Digia.

Beží na väčšine unixových systémov, napríklad Linux, BSD, AIX alebo Solaris, ako aj Mac OS X a Microsoft Windows, vďaka použitej knižnici QT 4, ktorá je platformovo nezávislá.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Matthias Ettrich (vpravo) a Jimbo Wales deklarujú partnerstvo wikipédie a KDE na Linuxtag, Karlsruhe, 23. júna 2005.

KDE bolo založené Matthiasom Ettrichom v roku 1996, keď bol študentom Univerzity Eberharda Karla v Tübingene. Bol nespokojný so stavom desktopových prostredí pre Linux, aj Unix. Uprostred svojich pripomienok v diskusii kritizoval, že neexistujú programy s jednotným ovládaním, podobným vzhľadom alebo správaním. Niečo, čo bude vyzerať rovnako a bude jednoduché používať. Nasledovala veľká odozva, a tak sa zrodil projekt KDE.

Matthias použil pre KDE knižnicu Qt. V roku 1997 bola vydaná prvá verzia veľkého a komplexného projektu. V tej dobe ešte Qt nepoužívalo otvorenú licenciu, kvôli čomu niektorí programátori, ktorí sa do KDE nezapojili, založili dva ďalšie projekty: Harmony pre náhradu Qt knižníc a GNOME k vytvoreniu iného obdobného projektu ako KDE, ale postavenom na úplne odlišných knižniciach.

V novembri roku 1998 sa Trolltech rozhodol zmeniť licenciu na voľnejší Q Public License (QPL). Čo síce mierne zlepšilo situáciu, ale debaty o správnosti pokračovali až do roku 2000, kedy Trolltech vydal unixovú verziu pod GNU General Public License (GPL).

V súčasnosti posledná verzia KDE 4 je založená na Qt verzii 4, ktorá je vydaná pod licenciou GPL taktiež pre Windows a Mac OS X. Vďaka tomu môže KDE 4 a jeho aplikácie bežať aj na týchto operačných systémoch.

Obe najvýznamnejšie linuxové desktopové prostredia KDE a GNOME sú v súčasnosti zapojené v projekte Freedesktop.org.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

KDE je v súčasnosti najprepracovanejšie jednoduché používateľské rozhranie pre pracovné stanice. Patrí medzi najpoužívanejšie spolu s prostredím systému MS Windows a Mac OS X.

KDE pozostáva z niekoľkých súčastí, ktoré tvoria kompletné desktopové prostredie:

  • správca prihlásenia KDM
  • správca okien KWin
  • programy pre vytvorenie pracovnej plochy a panelov, ako KDesktop a Kicker
  • výkonný a moderný internetový prehliadač a súborový manažér v jednom, Konqueror
  • nástroje, utility, editory a ďalšie programy

Súčasťou KDE sú aj niektoré programy, ktoré patria medzi najrozšírenejšie vo svete slobodného softvéru. Dobrý príklad je hudobný prehrávač Amarok.

Kancelárske balíky[upraviť | upraviť zdroj]

V KDE je možné používať akýkoľvek kancelársky balík pre Unixové systémy. Okrem OpenOffice.org a sady AbiWord+Gnumeric bol tiež populárny KOffice, ktorý neskôr nahradil projekt Calligra. Je to kompletná sada nástrojov pre prácu s textom, tabuľkami, databázami, prezentáciami a obrázkami. Známa výhoda oproti OpenOffice.org je rýchlejšie spustenie.

Vývoj KDE[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému KDE.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]