Plasma (KDE)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pracovná plocha Plasma

Plasma je súhrnné označenie pre niektoré aplikácie obstarávajúce beh grafického užívateľského rozhrania v prostredí KDE 4.

Plasma zahŕňa pracovnú plochu a panely. Na panely aj plochu je možné pridávať rôzne miniaplikácie (napr. indikátor nabitia batérie alebo hodiny). Tieto aplikácie sa nazývajú widgety či plasmoidy.

Koncepcia miniaplikácií znamená pre užívateľov vyššiu a jednoduchšiu prispôsobiteľnosť tohto prostredia a pre vývojárov možnosť jednoduchšie vytvárať veľmi konkrétne aplikácie. Naopak nevýhodou zo začiatku môže byť zložité ovládanie.

Sú paralelne vyvíjané tri verzie: Plasma Desktop, Plasma Netbook a Plasma Active. Východiskovým prostredím je Plasma Desktop, z ktorého sú vyvíjané ostatné verzie a ktoré je určené pre desktopy a väčšinu notebookov. Cieľovou skupinou Plasma Netbook sú netbooky a Plasma Active je konštruovaná pre tablet PC, smartfóny a PDA.

Do verzie 4.2 bol používaný ako predvolený vzhľad tmavý Oxygen, dnes je východiskovým vzhľadom Air. Ten naopak používa svetlé odtiene a priesvitné prvky.

Logo Plasma sa skladá z oranžovej kvapky, ktorá značí eleganciu a rýchlosť a troch farebných bodiek - programov Kicker (panel), KDesktop (plocha) a Super Karamba (miniaplikácie na ploche). To boli v KDE 3 samostatné programy, v KDE 4 ich funkciu prevzala Plasma. Podľa iných vysvetlení logo značí programovacie jazyky: hlavná C++, v ktorom je celé KDE napísané, a JavaScript, Python a Ruby, v ktorých môžu byť písané miniaplikácie. Tri bodky tiež poukazujú na kombináciu technickej dokonalosti, pekného vzhľadu a použiteľnosti.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plasma (KDE) na českej Wikipédii. Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku KDE Plasma Workspaces na anglickej Wikipédii.