KIO

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

KIO (skratka z anglického KDE Input / Output) je súčasť architektúry prostredia KDE. Poskytuje aplikáciám prístup k súborom, webovým stránkam a iným vzdialeným objektom pomocou jediného rozhrania API. Aplikácie naprogramované s orientáciou na KIO, napríklad Konqueror, môžu pracovať so vzdialene uloženými súbormi úplne rovnakým spôsobom ako s lokálnymi súbormi. Konqueror je vďaka tomu rovnako tak výkonný správca súborov ako webový prehliadač.

Súčasťou KIO sú moduly nazvané KIO slaves, voľne preložené Otroci KIO, ktoré podporujú jednotlivé protokoly (HTTP, FTP, SMB, SSH, FISH, SVN, tar a ďalšie). Tieto moduly potom môžu využívať ďalšie aplikácie KDE; vďaka nim je možné napríklad v editore textu Kate otvoriť a upravovať súbor uložený na vzdialenom počítači prístupný pomocou protokolu FTP. Zoznam protokolov, ktoré operačný systém aktuálne podporuje, možno nájsť napr. pomocou programu Kinfocenter na stránke "protokoly".

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku KIO na českej Wikipédii. Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku KIO na anglickej Wikipédii.