Eastern Range

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Eastern Test Range)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raketová oblasť Eastern Test Range, cca 1957

Eastern Range (skratka: ER) je raketová oblasť pridružená k odpaľovaniu riadených striel a rakiet zo Základne vesmírnych síl Cape Canaveral a z Kennedyho vesmírneho strediska. Oblasť je pod kontrolou Vesmírnych síl Spojených štátov (United States Space Force). Rozloha oblasti začína na odpaľovacích rampách na Cape Canaveral a ostrove Merritt a rozširuje sa smerom na východ a juh cez Atlantický oceán až do Indického oceánu. Do roku 1964 bola oblasť známa ako Atlantická raketová oblasť (Atlantic Missile Range).[1]

Oblasť sa skladala z pobrežného pásma a morských sledovacích miest. „Od januára 1960, Eastern Range zahŕňa 13 hlavných stanovísk, približne 91 vzdialených miest, flotilu lodí a tri námorné doplňovacie stanice. Od septembra 1963 sa oblasť rozšírila okolo Mysu Južnej Afriky až k ostrovu Mahé v Indickom oceáne.“[2] Napokon všetky morské sledovacie miesta a veľa z pozemných staníc boli nahradené satelitným sledovaním, obsahujúcim TDRS (Tracking and Data Relay Satellite).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LETHBRIDGE, Keith. História CAPE CANAVERAL 3. kapitola (1959-súčasnosť) [online]. [Cit. 2006-08-19]. Dostupné online.
  2. The 45th Space Wing: Jej posolstvo, história a zásluhy 1950-2005 [online]. [Cit. 2006-08-19]. Dostupné online.