Echestratos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Echestratos
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovanie900 pred Kr. – 870 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaAgis I.
NástupcaLeóbótes
Rodina
Potomstvo
OtecAgis I.

Echestratos (starogr. Ἐχέστρατος) bol kráľ Sparty (pravdepodobne mýtickým) približne na začiatku deviateho storočia pred Kr. (možno 900 – 870 pred Kr.). Pochádzal z kráľovského rodu Agiovcov.

Echestratos vládol pravdepodobne na začiatku deviateho storočia pred Kr. Záznamy antických historikov Echestrata uvádzajú ako tretieho kráľa Sparty v kráľovskej línii Agiovcov. Informácii o jeho vláde máme od nich však viac ako málo.

Historik Herodotos píše, že bol synom kráľa Agida I., od ktorého sa odvodzuje názov kráľovského rodu Agiovcov. Ďalej zaznamenal, že jeho bratom bol legendárny zákonodarca Lykurgos (čo sa týka Lykurga, poznáme viac verzií o jeho rodinnom pôvode). Echestratovým nástupcom sa stal jeho syn Leóbótes. Podľa Pausania za panovania Echestrata Sparťania vybojovali po prvýkrát od Argu Kynúriu, územie na hraniciach medzi Argolom a Lakóniou. Argejčania sa ale tohto územia nevzdali a boje o toto územie zvádzali so Spartou sporadicky až do polovice šiesteho storočia pred Kr., kedy dominanciu Argu na Peloponéze zatienila Sparta víťazstvom v tzv. bitke 300 bojovníkov (v roku 545 pred Kr.) a následne o rok ďalším víťazstvom pri účasti približne rovnako početných vojsk.

Väčšina súčasných historikov existenciu kráľa Echestrata spochybňuje a zaraďuje ho medzi mýtických kráľov. Jednoznačne to ale potvrdiť nemôžeme, zostane to asi tajomstvom dejín.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Herodotos, História, I,65; VII, 204.
  • Pausanias, Periégésis tés Hellados, 3, 2, 2 – 3; 4,4,2.


Echestratos
Vladárske tituly
Predchodca
Agis I.
kráľ
900 pred Kr.870 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Leóbótes