Ed a Lorraine Warrenovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Ed a Lorraine Warrenoví)
Lorraine Warrenová
Ed a Lorraine Warrenovci
Rod. menoLorraine Rita Moran
Narodenie31. január 1927
Bridgeport, Connecticut, USA
Úmrtie18. apríl 2019 (92 rokov)
Národnosťamerická
Známa vďakavyšetrovanie paranormálnych javov
Odkazy
Webstránkawarrens.net
Ed Warren
Rod. menoEdward Warren Miney
Narodenie7. september, 1926
Bridgeport, Connecticut, USA
Úmrtie23. august 2006 (79 rokov)
Monroe, Connecticut, USA
Národnosťamerická
Známy vďakavyšetrovanie paranormálnych javov
Odkazy
Webstránkawarrens.net

Edward Warren Miney (* 7. september 1926, Bridgeport, Connecticut, USA – † 23. august 2006, Monroe, Connecticut) a Lorraine Rita Warrenová (* 31. január 1927, Bridgeport, Connecticut – † 18. apríl 2019, Monroe, Connecticut) boli americkými paranormálnymi vyšetrovateľmi. V Connecticute si otvorili vlastné okultistické múzeum s názvom The Warren's Occult Museum.

Najznámejšie prípady[upraviť | upraviť zdroj]

Bábika Annabelle (1970)[upraviť | upraviť zdroj]

Annabelle je bábika s menom Raggedy Ann, ktorú posadli démoni. Bábika sa nachádza vo vitríne v okultistickom múzeu Warrenovcov v meste Monroe, v štáte Connecticut. Príbeh bol námetom pre filmy Annabelle (2014), Annabelle 2: Stvorenie zla (2017) a Annabelle 3: Návrat (2019), či V zajatí démonov (2013), V zajatí démonov 2 (2016), V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol (2021).

Bábika Raggedy Ann patrila jednej z miestnych študentiek. Podľa výpovedí študentov sa bábika správala podivne. Preto zobrali bábiku miestnemu médiu, ktoré im povedalo, že v bábike je duša, ktorá patrí Annabelle Higginsovej, ktorá zomrela v mladom veku v kukuričnom poli, kým jej rodičia stavali rodinný dom. Študentky si mysleli, že ide o žart a bábiku si nechali. Následne sa správanie bábiky stupňovalo, začala miznúť, nechávala im rôzne odkazy ktoré boli písané detským písmom, objavovať sa na iných miestach a podobne. Študentky sa nakoniec rozhodli kontaktovať Warrenovcov, ktorí tiež vyhlásili, že bábika je posadnutá démonom. Neskôr si ju zobrali do svojho múzea, kde ju vložili do špeciálnej vitríny, aby ľudí ochránili pred zlom, ktoré v bábike býva.

Enfieldský poltergeist (1976 – 1977)[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1977 Peggy Hodgsonová zavolala políciu do svojho prenajatého domu v Enfielde po tom, čo dve z jej štyroch detí tvrdili, že ich nábytok sa hýbe a zo stien sa ozývajú zvuky. Policajný strážnik, ktorý prišiel do domu uviedol, že počul démonické hlasy, hlasité zvuky, leteli hračky, v izbách boli prevrátené stoličky a deti levitovali. Správa o ďalších incidentoch v dome prilákala značnú pozornosť tlače a príbeh bol zahrnutý v britských novinách, ako je Daily Mail a Daily Mirror, až kým sa v roku 1979 neukončili správy. V roku 2011 v seriáli BBC News komentovali rozhlasový rozhovor s fotografom Grahamom Morrisom, ktorý tvrdil, že mnohé zo skutočností, ktoré sa uvádzali, boli reálne.

Rodina Perronovcov (1971)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1971, Warrenovci tvrdili, že v Harrisville na Rhode Island, v dome rodiny Perronovcov, žije čarodejnica, ktorá dom obývala na začiatku 19. storočia. Podľa Warrenovcov Batsheba Shermanová prekliala dom tak, že ten, kto tam žil, zomrel smrteľnou chorobou. Než sa Perronoví nasťahovali, v dome žilo a zomrelo osem generácií rôznych rodín. Všetky sprevádzal rad neprirodzených úmrtí. Došlo k dvom samovraždám, smrti otravou, znásilneniu a zavraždeniu 11-ročného dievčatka, dvoma utopením a štyrom umrznutím. Najviac úmrtí sa dotklo rodiny Arnoldovej, z ktorej pochádzala aj čarodejnica Batsheba Shermanová. Príbeh bol námetom na film z roku 2013 The Conjuring. Lorraine Warrenová bola konzultantkou pre produkciu a objavila sa vo filme.

Vraždy v Amityville (1976)[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o jeden z najznámejších prípadov Spojených štátov. V dome v Amityville, na Rhode Island v New Yorku, žila rodina Lutzovcov. V ňom o trinásť mesiacov skôr zavraždil Ronald DeFeo ml. šesť členov svojej rodiny. Keď sa rodina Luztovcov nasťahovala, priznala, že od začiatku cítila divnú atmosféru v niektorých miestnostiach a uvideli niekoľko paranormálnych javov. Rodina tvrdila, že negatívna sila, ktorá obklopovala ich dom, bola taká nenávistná, silná a intenzívna, že museli opustiť dom po dvadsiatich ôsmich dňoch od nasťahovania. Príbeh bol námetom pre rôzne knižné a filmové spracovania. Tiež sa dedukovalo o tom, či nejde o výmysel, čo Lorraine Warrenová vyvrátila.

Démoni alebo kauza Arne Cheyenne Johnson (1981)[upraviť | upraviť zdroj]

Je prvým známym súdnym prípadom v Spojených štátoch, v ktorom sa obhajoba snažila preukázať nevinnosť a popieranie osobnej zodpovednosti za zločin. Dňa 24. novembra 1981 v Brookfielde v Connecticute, bol Arne Cheyenne Johnson odsúdený za prvý stupeň vraždy a za zabitie svojho prenajímateľa Alana Bonoa.

Podľa svedectva rodiny Glatzelovcov sa 11-ročný David Glatzel údajne stal obeťou démona, ktorý donútil Johnsona zabiť Alana Bonoa. Vystrašená rodina sa rozhodla požiadať o podporu démonológov Eda a Lorraine Warrenovcov, aby pomohli ich synovi. Rodina Glatzelovcov spolu s Warrenovcami dopomáhali k tomu, aby démon opustil Davidovo telo. Pri exorcizme bolo niekoľko katolíckych kňazov. Proces pokračoval niekoľko dní, keď sa dospelo k záveru, že démon opustil telo dieťaťa a vstúpil do tela Johnsona. O niekoľko mesiacov neskôr Johnson zabil svojho majiteľa počas ich rozhovoru. Jeho obhajca tvrdil na súde, že bol posadnutý a že svoj čin neurobil úmyselne, ale sudca rozhodol, že takáto obrana sa nikdy nedá a ani nedala preukázať, a preto to nie je nemožné ani na súde.

Dom Snedekerovcov (1986)[upraviť | upraviť zdroj]

Bol v roku 1986 vyhlásený Edom a Lorraine Warrenovcami za dom, ktorý bol priam zamorený démonmi. Príbeh bol tiež námetom pre knižné a filmové spracovania. Carmen a Allen Snedekerovci sa nasťahovali do domu na predmestie Southingtonu v Connecticute spolu so svojimi štyrmi deťmi. Chceli totiž bývať blízko nemocnice John Dempsey Hospital, pretože verili, že liečba, ktorú tam poskytovali, by mohla vyliečiť ich najstaršieho syna Philipa, ktorý trpel Hodgkinovou chorobou. V minulosti manželia Snedekerovci nevedeli, na aké účely slúžil ich vtedajší dom, až kým Carmen nenašla v pivničných priestoroch nástroje používané pri príprave mŕtvych na pohreb, vrátane stolov na truhly, jamy na odvádzanie krvi a výťahu pre truhly. Tieto prístroje boli pod izbou pre ich synov Philipa a Brada. Prvé zvláštne správanie sa odzrkadlilo na najstaršom synovi Philipovi, ktorý začal písať zvláštne a depresívne texty, pričom niektoré obsahovali popis sexuálneho styku s mŕtvolami. Tvrdil, že v dome počuje hlasy a vidí zjavenia. Rodičia však nezažívali nič neobvyklé a preto si mysleli, že to sú len halucinácie spôsobené jeho chorobou. Keď doma nebol Philip, izbami sa šíril zvuk trepotania krídel od vtákov, prudké klesanie teplôt, či hnilobný zápach. Postupne sa diali horšie a horšie veci. Carmen niekoľkokrát uviedla, ako cítila dotyky na tele a videla mužskú postavu v smokingu. Aj v okolí ich rodiny sa diali nevysvetliteľné veci. Otec Carmen náhle zomrel na angínu, jej sestra ochorela ochorením AIDS, u Carmen v práci sa vyskytli problémy a podobne. Ed a Lorraine Warrenovci, ktorý pomáhali pri vysvätení domu, uviedli, že počuli zvláštne hlasy a zvuky, príklad rinčanie reťazí, ktoré slúžili na vynášanie truhiel z pivnice na horné poschodie a tiež boli svedkami niekoľkých útokov na obyvateľov domu. Uviedli, že videli ako dostávajú facky, či sú hádzaní o podlahu. Ed a Lorraine sa do domu nasťahovali po dobu deväť týždňov aj s ich synovcami, ktorí spolupracovali ako médiá. Exorcizmus bol v dome vykonaný v roku 1988.

Rodina Smurlovcov (1989)[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvatelia Pennsylvánie Jack a Janet Smurloví nahlásili, že ich domov bol narušený mnohými nadprirodzenými javmi, zhruba od roku 1974, a spozorovali niekoľko divných zvukov, vôní a zjavení. Warrenovci sa stali súčasťou nadprirodzeného vyšetrovania a tvrdili, že v dome Smurlovcov bola prítomnosť troch duchov a tiež démonom, ktorí údajne sexuálne napadli Jacka a Janet. Verzia Smurlovcov ich príbehu bola predmetom brožúrky z roku 1986 s názvom The Haunted a v roku 1991 režiséra Robert Mandel režíroval film s rovnakým názvom.

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1952 založili Warrenovci spoločnosť New England Society for Psychic Research, najstaršiu skupinu lovcov duchov v Novom Anglicku. Autorizovali množstvo kníh o paranormálnom a o ich súkromnom vyšetrovaní a rôznych hlásení o nadprirodzenej činnosti. Tvrdili, že počas svojej kariéry vyšetrili viac ako 10 000 prípadov. Warrenovci boli medzi prvými vyšetrovateľmi v prípade v Amityville.

Príbehy inšpirovali viac ako desiatky filmov, televíznych seriálov a dokumentárnych filmov vrátane 17 filmov o udalostiach v Amityville. Medzi ďalšie filmy patria Hrôza v Connecticute, V zajatí démonov, ktoré v roku 2014 sa dočkalo pokračovania, Annabelle a Annabelle 2: Stvorenie zla a podobne.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ed and Lorraine Warren na anglickej Wikipédii.