Annabelle (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
{{{Názov}}}
Originálny názov Annabelle
Žáner Horor, dráma, thriller
Dĺžka 100 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 29. september 2014
Spoločnosť Warner Bros. Pictures
Rozpočet 6,5 miliónov USD
Zárobok 256,9 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia John R. Leonetti
Produkcia Peter Safran,James Wan
Hudba Joseph Bishara

Annabelle je americký hororový film z roku 2014, ktorý režíroval John R. Leonetti, scenár k filmu napísal Gary Dauberman a produkovali ho Peter Safran a James Wan. Poukazuje na udalosti z filmu V zajatí démonov (2013). Film bol inšpirovaný príbehom bábky Annabelle, ktorú momentálne vlastnia Ed a Lorraine Warrenoví. Hlavných úloh vo filme sa zhostili Annabelle Wallisová, Ward Horton a Alfre Woodard.

Film mal premiéru v čínskom divadle TCL v Los Angeles dňa 29. septembra 2014. Film získal vo všeobecnosti negatívne recenzie od kritikov, ale bol úspešný v rozpočte a zárobku. V roku 2017 sa film dočkal aj druhej časti s názvom Annabelle 2: Stvorenie zla, ktorá v istej miere nadväzuje na udalosti z prvej časti. Film bol uverejnený do kín 11. augusta 2017. V roku 2019 sa film dočkal aj tretej časti s názvom Annabelle 3: Návrat. Do kín bol uvedený 26. júna 2019.

Zhrnutie deja[upraviť | upraviť zdroj]

Dej sa odohráva v roku 1967 v Santa Monice kde lekár John Form (Ward Horton), príde domov k jeho tehotnej žene Mii (Annabelle Wallis) ktorej nesie darček, porcelánovú bábiku Annebelle.

V ten rovnaký večer sú zobudení hrozným krikom od susedov Higginsových, ktorí boli v tú noc zavraždení u nich doma. Zatiaľ čo Mia volá políciu,je spoločne s jej manželom Johnom napadnutí Higginsovými vrahmi. Polícia prichádza a zastrelí muža, ktorí na mieste zomiera a žena, vlastnoručne spácha samovraždu rozrezaním vlastného hrdla zatiaľ čo v rukách drží porcelánovú bábiku. Spravodajské správy identifikujú útočníkov ako nevlastnú dcéru Annabelle Higgins s jej priateľom, ktorí boli členmi okultizmu.

Pár dní po útoku sa u domu Formových dejú divné nadprirodzené veci. Mia porodí svojmu manželovi dcéru, ktorej dajú meno Leah, krátko po jej narodení rodina prenajíma byt v Pasadene. Zrazu sa u nich doma objaví bábika Annabelle, ktorú John po desivom incidente zahodil do popoľnice. Miu s jej dcérou v dome desia neopísateľné nadprirodzené javy a je presvedčená že je to duch Annabelle. Počas búrky Mia narazí na tajomnú postavu v suteréne budovy, ktorá ju začne prenasledovať ale podarí sa jej ujsť.

Mia zavolá detektívi Clarkinovi, aby zhromaždil informácie o Annabelle. S pomocou detektíva a veštice Evelyn si Mia uvedomí, že okultisti praktizovali uctievanie diabla, ktoré privolalo démona, ktorý obťažoval rodinu a nárokoval si o ich dušu. Po návrate domov Mia a Leah sú napadnutí démonom, ktorý sa preukáže pri manipulácii s bábikou. Mia a John sa obrátia na kňaza, otca Pereza, ktorý ich informuje, že démoni sa niekedy priťahujú k neživým predmetom ako výhodou na dosiahnutie svojich cieľov. Kňaz odmieta vymýtanie a rozhodne sa, že bábiku odvezie preč. Ale krátko predtým tým, než tak učiní ho démon napadne.

Kňaz je následne hospitalizovaný a na ďalší deň, otec Perez varuje, že cítil silnú prítomnosť diabla, a túži získať Miinu dušu. V noci navštívi Evelyn Miu, a démon používa tvár otca Pereza, aby sa dostal do bytu a uniesol Leah výmenou za dušu svojej matky. Mia sa pokúša zachrániť svoju dcéru, tak sa pokúša vyskočiť z okna spoločne bábikou, ale John príde včas spolu s Evelyn, aby ju zastavil. Evelyn sa rozhodne vziať si vlastný život namiesto Mie, aby sa vyrovnala so smrťou jej dcéry Ruby, ktorá zomrela pred rokmi. Démon zmizne spolu s bábikou a celá rodina si znova žije svoj pokojný život.

O šesť mesiacov neskôr sa dostane bábika do starožitného obchodu a kúpi ju matka ako darček pre svoju dcéru Debbie.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Annabelle (film) na anglickej Wikipédii.