Edward Lawrie Tatum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edward Lawrie Tatum
Edward Lawrie Tatum
Narodenie14. december 1909
Boulder, Colorado, USA
Úmrtie5. november 1975 (65 rokov)
New York, New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Edward Lawrie Tatum
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Edward Lawrie Tatum (* 14. december 1909, Boulder, Colorado, USA – † 5. november 1975, New York, New York) bol americký genetik. Spolu s Georgeom Wellsom Beadleom obdržal polovicu Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu v roku 1958. Cena bola udelená za dôkaz toho, že gény kontrolujú jednotlivé kroky metabolizmu. Druhú polovicu ceny v ten rok obdržal Joshua Lederberg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Tatum navštevoval fakultu na univerzite v Chicagu a získal doktorát v biochémii na univerzite vo Wisconsine v roku 1934. Od roku 1937 pracoval na Standfordskej univerzite, kde začala je spolupráca s Beadleom. V roku 1945 prešiel na Yalskú univerzitu, kde učil Lederberga. V roku 1948 sa vrátil na Standford a od roku 1957 pracoval na fakulte Rockefellerovej univerzity.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Beadleho a Tatumove experimenty zahrňovali vystavenie chlebovej kvasinky Neurospora crassa lúčom röntgenového žiarenia, čo spôsobilo mutácie. V sérii pokusov dokázali, že tieto mutácie spôsobili zmeny v špecifických enzýmoch. To malo za následok zmeny v metabolických cestách. Tieto experimenty, zverejnené v roku 1941, ich viedli k myšlienke priameho spojenia medzi génmi a reakciami enzýmov, známej ako hypotéza „jeden gén, jeden enzým“.

Tatum pokračoval v štúdiu genetiky na baktériách. Spolu so svojim študentom Joshuom Lederbergom dokázali, že baktéria Escherichia coli môže šíriť genetickú informáciu uloženú v rekombinantnej DNA.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]