Endurance (kráter)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Endurance
Mars-karatepe-color.jpg
Časť krátera Endurance v pravých farbách
OblasťMeridiani Planum
Poloha1.9° S, 354.5° E
Útvarkráter
Rozmerypriemer 150 metrov
Menoloď Endurance

Saturday.PNG Pozri aj Astronomický portál

Endurance je impaktný kráter na povrchu Marsu. V roku 2004 ho podrobne preskúmal robot Opportunity, jedno z dvoch pohyblivých vozidiel misie Mars Exploration Rover. Meno Endurance znamená v angličtine "trpezlivosť".

Kráter je asi desaťkrát hlbší ako prvý preskúmaný kráter Eagle. Má takmer kruhový tvar a jeho vnútorné obvodové steny klesajú na dno, ktoré leží v hĺbke 20 – 30 metrov. Vo vnútri krátera sa nachádzajú zreteľné obnažené skaliská a v najhlbšom mieste prachový závej, v ktorom vietor vyformoval malé duny.

Výskum Opportunity v kráteri[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na Burns Cliffs vo vnútri kráteru Endurance

Po dlhom prieskume okrajov kráteru Opportunity našla cestu, po ktorej by sa možno bezpečne dostala až na dno krátera. Zostup sa začal 9. júna a prebiehal veľmi opatrne. Počas zostupu sa robot dvakrát vrátil na vyššiu pozíciu. 13. júna došiel ku kameňu Tennessee v stene krátera, ktorý bol vybraný ako ďalší objekt výskumu robota. Po skončení práce pokračoval v ceste do hlbších častí krátera. Tam postupne preskúmal objekty nazvané Bluegrass, Siula Grande, Churchill, Cobble Hill, Virginia, London, Grindstone, Kettlestone Millstone, Pancam, Dahlia, Knossos. Rôzne skúmané úseky predstavovali niekoľko geologických podloží, ktoré boli v kráteri odkryté. Výskum pokračoval výskum na kameňoch Arnodl Ziffel, Diamond Jenness, Mackenzie, Inuvik, Tuktoyuktuk, Axel Heiberg, Sermilik a Jiffypop. Pri výskume posledného útvaru sa nepodarilo naštartovať vŕtacie zariadenie RAT (Rock Abrasion Tool) ani správne uzavrieť kryt röntgenového spektrometra APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer). Vŕtačka RAT bola pravdepodobne blokovaná zachyteným kamienkom. Okrem geologického výskumu sonda snímkovala počas 193. solu aj oblačnosť na marťanskej oblohe.

V nasledujúcich dňoch sa mal robot presunúť na výbežok duny, ale kvôli problémom s prijímaním rádiových údajov zo Zeme sa presun neuskutočnil a bol zrušený. Riadiace stredisko našlo Opportunity nový cieľ pomenovaný Ellesmere, kde sa ale vozidlo kvôli poklzávaniu presúvalo s problémami. Ani cesta k ďalšiemu cieľu Shag nebola bezproblémová a tak bolo napokon vozidlo presmerované na cieľ Auk. Napriek ďalšiemu poklzávaniu bol úspešný a riadiace stredisko navyše našlo ďalší kameň, ktorý sa zdal byť zaujímavým objektom výskumu – Escher. 27. augusta vznikol mozaikový záber jemných dún na samotnom dne kráteru Endurance. Počas výskumu Escher sa ukázalo, že vŕtačka je už funkčná a rover ju teda mohol použiť na jeho výskum.

Po obnovení prenosu sa výskum zameral na objekty Ellesmere, Barbeau a Wopmay, ktoré ležali na dne krátera. Príchod k poslednému menovanému cieľu opäť sprevádzali veľké ťažkosti s poklzávaním. Wopmay bol približne meter široký voľne ležiaci balvan. Tiež obsahoval "čučoriedky", malé okrúhle kamienky bohaté na železo. Na dne kráteru robot preskúmal aj jemnozrnný materiál.

Problémy sa vyskytli aj pri presune k plánovanému cieľu Burns Cliff, kedy po skončení jazdy zostal kvôli silným poklzom dokonca o 0,35 metra nižšie, ako ležalo miesto, z ktorého cestu začal.[1] Začiatkom novembra bolo rozhodnuté o zmene plánu, keďže cesta k Burns Cliff nebola možná.

Opportunity opustila kráter Endurance 315. solu od pristátia potom, ako v ňom strávila 181 dní (6 mesiacov).[2]

Vlhká história[upraviť | upraviť zdroj]

Informácie zozbierané v tomto čase značne rozšírili a vedomosti o vode v Meridiani Planum. Potvrdilo sa, že kedysi sa tu vyskytovala voda v tekutom skupenstve, ktorá poznačila horniny pred aj po vzniku kráteru.

Kráter Endurance
Kráter Endurance

Ďalšie krátery navštívené robotom Opportunity[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=120
  2. http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=125

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]