Espargos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Espargos
mesto
Štát Kapverdy Kapverdy
Región ostrov Sal
Súradnice 16°45′15″S 22°56′45″Z / 16,75417°S 22,94583°Z / 16.75417; -22.94583
Obyvateľstvo 6,173 (2005)
Poloha mesta v Kapverdách
Poloha mesta v Kapverdách
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Espargos (názov odvodený z portugalského: Espargo "špargľa") je hlavné mesto ostrova Sal, jedného z deviatich obývaných ostrovov Kapverdskej republiky.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Dočasne vyhasnutý sopečný vrch Monte Curral s radarovou stanicou zabezpečujúcou bezpečnosť letov

Espargos leží uprostred ostrovčeka severne od medzinárodného letiska Aeroporto Internacional Amilcar Cabral. Je hlavným mestom ostrova Sal a podľa sčítania z roku 2005 s počtom 6137 obyvateľov jeho druhým najväčším mestom. Hlavný cestný ťah z mesta vedie na juh okolo letiska cez obec Murdeira až do turistického centra Santa Maria na južnom pobreží. Ostatné cesty spájajú mesto na východnom pobreží s obcami Pedra de Lume a s Palmeirou a s prístavom ostrova Sal na západnom pobreží. Na piesčitom teréne možno dosiahnuť aj neobývané časti severu ostrova.

V blízkosti mesta na juhozápade čnie približne 107 metrov vysoký vrch Monte Curral. Okolitá púštna krajina je zväčša rovinatá, čo je pre ostrov Sal typické. Vrchol sopky Monte Curral zrovnali a postavili tam radarovú stanicu, ktorá sa používa pri sledovaní letovej prevádzky, ako aj rádiokomunikačnú vežu, ktorá poskytuje ostrovu prijímanie rozhlasových programov a mobilných telefónnych sietí. Medzi významnejšie stavby mesta patrí miestny kostol, krytá tržnica a budova miestnej samosprávy.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

ulica v centre mesta Espargos

Kapverdské ostrovy boli objavené 15. storočí a prví osadníci postavili osady len pozdĺž pobrežia. Espargos je pomerne mladé mesto. Bolo založené v čase druhej svetovej vojny v roku 1939 talianskym diktátorom Benitom Mussolinim, ktorému koloniálna vláda Portugalska povolila vybudovať tranzitné letisko spájajúce Európu s Južnou Amerikou na ostrove Sal. Ku koncu vojny ostalo v blízkosti vrchu Monte Curral severne od letiska niekoľko neobývaných vojenských kasární, ktoré sa onedlho stali jadrom mesta. Odvtedy sa mesto Espargos podstatne rozrástlo. Názov mesta je odvodený od divej špargle, ktorá rastie v okolí mesta po vzácnych dažďoch. (Táto divá špargľa je však nechutná.)

V dôsledku vojnových dejín museli Taliani letisko opustiť. Portugalská vláda ho prevzala v roku 1945. O štyri roky neskôr sa už používalo ako úplne funkčné tranzitné letisko, ktoré odvtedy slúži nepretržite.

Populačný vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Počet obyvateľov
1990 (23. jún) 5.778
2000 (16. jún) 5.456
2005 (1. január) 6.173

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na to, že sa všetky cesty ostrova zbiehajú v meste Espargos, stalo sa mesto hlavným administratívnym a hospodárskym centrom ostrova. Sal nemá žiadne významné prírodné zdroje ani vlastnú výrobu. Dominantným ekonomickým faktorom mesta je letisko, a to vďaka významnému turistickému ruchu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Espargos na nemeckej Wikipédii.