Eudamidas I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 03:00, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 8 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q604024))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eudamidas I.
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovanie331 pred Kr. – cca 305 pred Kr.
PredchodcaAgis III.
NástupcaArchidamos IV.
Rodina
Manželka
Potomstvo
syn Archidamos a dcéra Agesistrate
OtecArchidamos III.
MatkaDeinicha

Eudamidas I. alebo Eudamidás I. (starogr. Εὐδαμίδας) z kráľovskej rodiny Eurypontovcov bol kráľom Sparty od roku 331 pred Kr. približne do roku 305 pred Kr. Jeho spolukráľmi z kráľovského rodu Agiovcov boli Kleomenes II. (v rokoch 331 – 309 pred Kr.) a Areus I. (v rokoch 309 – cca 305 pred Kr.)

Po upevnení macedónskej nadvlády v Grécku, zvolal Filip II. v roku 337 pred Kr. grécke štáty na kongres do Korintu, kde im navrhol spoločné vojenské ťaženie proti Perzskej ríši. Tohto kongresu sa zúčastnili všetky grécke štáty s výnimkou Sparty. Keďže bol Filip II. onedlho zavraždený, úloha vedenia vojenskej výpravy pripadla jeho synovi Alexandrovi. Alexandrova výprava proti Perzii sa začala skoro na jar v roku 334 pred Kr. Sparta jeho neprítomnosť v roku 331 pred Kr. využila a pokúsila sa vydobyť si svoje bývalé mocenské pozície. Tento ich pokus sa nevydaril, lebo v bitke pri meste Megalopolis bolo spartské vojsko porazené a medzi mŕtvymi Sparťanmi ležal aj ich kráľ Agis III. Sparťania boli po bitke nútení uzavrieť s Macedóniou mier a tým sa ich mocenské ambície na dlhú dobu rozplynuli. Agis III. nemal potomka a preto sa následníkom stal jeho mladší brat Eudamidas.

Antické písomné zdroje nám nepodávajú informácie týkajúce sa vládnutia Eudamida I. Pausanias, historik a geograf z druhého storočia, vo svojej v knihe Opis Grécka píše, že počas tohto obdobia dejín vládol v Sparte mier. (zaiste nanútený politickými okolnosťami). Z osobného života Eudamida I. vieme len toľko, že v mladosti bol absolventom Platónovej akadémie v Aténach, kde ho učil bývalý Platónov žiak Xenokrates. Eudamidas sa oženil s Archidamou, ktorá pochádzala z veľmi bohatej rodiny. Manželský pár mal dve deti, syna Archidama a dcéru Agesistratu. To, že ktorým rokom sa presne končí panovanie Eudamida nie je známe. Antickí autori ako následníka Eudamida označili jeho syna Archidama.

Zdroje


Eudamidas I.
Vladárske tituly
Predchodca
Agis III.
kráľ
331 pred Kr. – cca 305 pred Kr.
Nástupca
Archidamos IV.