Preskočiť na obsah

Eugenie Schwarzwaldová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eugenie Schwarzwaldová
rakúska filantropka, spisovateľka a pedagogička
Eugenie Schwarzwaldová (1920)
Eugenie Schwarzwaldová (1920)
Rod. menoEugenie Nußbaumová
Narodenie4. júl 1872
Polupanivka, dnešná Ukrajina
Úmrtie7. august 1940 (68 rokov)
Zürich, Švajčiarsko
Známa vďakaSchwarzwaldské školy
Alma materUniverzita v Zürichu
RodičiaLeon Nußbaum
Esther Nußbaumová[1]
ManželHermann Schwarzwald (1900 – 1939)
Deti0
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Eugenie Schwarzwaldová

Eugenie Schwarzwaldová, rodená Eugenie Nußbaumová (* 4. júl 1872, Polupanivka, dnešná Ukrajina, vtedy v Rakúsko-Uhorsko – † 7. august 1940, Zürich) bola rakúska filantropka, spisovateľka a pedagogička, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o rozvoj dievčenského vzdelávania v Rakúsku. Patrila k najvzdelanejším ženám svojej doby.

Eugenie Nußbaumová odišla po maturite v Černoviciach do Zürichu, kde v rokoch 18951900 študovala nemeckú a anglickú literatúru, filozofiu a pedagogiku. V Rakúsku v tom čase nemohli ženy na univerzitách študovať a Eugenie bola jedna z prvých žien v Rakúsku-Uhorsku s doktorským titulom. V roku 1900 promovala a čoskoro sa vydala za Dr. Hermanna Schwarzwalda (1871-1939). Od roku 1901 stála na čele dievčenského lýcea a od roku 1911 dievčenského osemročného gymnázia, ktoré sa onedlho stalo veľmi populárnym. Jej cieľom bolo poskytnúť dievčatám kvalitné stredoškolské vzdelanie a podnietiť tak ich ambície na ďalšie štúdium. Aby tento zámer naplnila, angažovala pre výuku celý rad popredných osobností rakúskej vedy a kultúry; napríklad Oskar Kokoschka vyučoval kreslenie, Arnold Schönberg hudbu či Adolf Loos architektúru. Táto škola sa stala prototypom takzvaných Schwarzwaldských škôl (Schwarzwaldschulen), reformných vzdelávacích ústavov pre dievčatá. Prednášala vo Wiener Frauen Clube. Počas prvej svetovej vojny sa starala o chudobných a viedla azylový dom pre prestarnutých a chorých.

Prispievala aj do novín a písala fejtóny.

„Genia“ Schwarzwaldová bola tiež významnou osobnosťou viedenského kultúrneho života. Viedla literárny salón, do ktorého okrem spomínaných Kokoschku, Looseho a Schönberga prichádzali aj spisovatelia Elias Canetti a Robert Musil, ktorému sa stala kvôli svojmu rozhľadu a pre svoju záľubu v móde inšpirovanej antickým Gréckom predobrazom postavy Ermelindy Tuzziovej, nazvanej Diotima v jeho románe Muž bez vlastností a “která i jako mírně korpulentní antika odpovídala jeho [t. j. Arnheimovmu, inej postave v knihe] ideálu krásy, ideálu helénskému s trochou víc masa, aby klasičnost nebyla tak přísná.“ (Robert Musil: Muž bez vlastností, s. 101 v prvom českom vydaní).

Eugenie bola najvýznamnejším, nie však jediným modelom pre postavu Ermelindy; jej ďalším vzorom bola aj tanečnica Isadora Duncanová. Eugeniin manžel, Hermann Schwarzwald, ktorý od roku 1921 zastával post sekčného šéfa na ministerstve financií, bol vzorom pre jej románového manžela, sekčného šéfa na ministerstve zahraničia, Hansa Tuzziho.

Kvôli svojmu židovskému pôvodu v roku 1938 opustila Rakúsko a emigrovala do Švajčiarska a Schwarzwaldské školy sa zatvorili. Zomrela na rakovinu v roku 1940 v Zürichu.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b SHAPIRA, Elana. Eugenie Schwarzwald 1872 – 1940 [online]. jwa.org, [cit. 2020-07-04]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eugenie Schwarzwaldová na českej Wikipédii.