Arnold Schönberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Arnold Schönberg
Arnold Schönberg
rakúsky skladateľ

Narodenie 13. september 1874
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie 13. júl 1951 (76 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA

Arnold Schönberg (* 13. september 1874, Viedeň, Rakúsko – † 13. júl 1951, Los Angeles, Kalifornia, USA) bol rakúsky skladateľ, jeden z najdôležitejších zjavov hudby 20. storočia.

Väčšinu svojich hudobných skladieb vytvoril mimo tradičný tonálny systém – v tzv. atonalite. Vymyslel tiež metódu hudobnej skladby dodekafóniu používajúcu 12 tónovú hudobnú stupnicu. Schönberg začal svoj hudobný vývoj ako violončelista a skladateľ-samouk. Skladateľky bol Schönberg najviac ovplyvnený Antonínom Dvořákom a Richardom Wagnerom. Neskôr sa stal rozhodným stúpencom Johannesa Brahmsa a Gustava Mahlera. Prvé Schönbergove skladby obsahujú typické rysy neskorého romantizmu: Zjasnená noc, Piesne z Gurre, symfonická báseň Pelleas a Melisanda, zbor Mier na Zemi).

Od roku 1908 začala jeho hudba opúšťať tradičný tonálny systém. Od tohoto okamihu sa stala jeho hudba atonálnou. (Schönberg sám navrhoval pojem „atonikal“, z ktorého sa vyvinuli pojmy atonálny a antonalita). Medzi jeho klasické atonálne diela patrí Drei Klavierstücke (Tri skladby pre klavír), z roku 1909.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.