Európsky kickbox

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Aerts Holandský kickboxer

Európsky Kickbox je kontinentálna odnož bojového umenia kickbox. Súperi v ňom využívajú boxerské údery a kopy z tradičných bojových umení (napr. karate). Pri zápase bojovníci stoja, a preto keď jeden z nich padne na zem, nie je povolené pokračovať v boji.

Termín „kickbox“ vymyslel japonský promotér boxerských zápasov Osamu Noguchi ako variantu Muay Thai a karate v 50. rokoch 20. storočia. Neskôr sa tento termín používal pre americkú komunitu. Existuje veľa odnoží „kickboxu“, ako napr. japonský, americký, indický, barmský alebo francúzsky.

Kickbox možno vykonávať ako plne kontaktný šport alebo ako spôsob zlepšenia zdravotného stavu, telesnej ale aj duševnej kondície. Bojovníci používajú pri kontaktom športe chránič holení, suspenzor, topánky a prilbu (nie je povinná). V kickboxe sú kopy pod pás povolené iba vo forme tzv. low-kick. V Európskom kickboxe sa miesto krátkych môžu používať dlhé nohavice.

Kickbox sa často zamieňa s Thajským boxom (Muay Thai). Tieto dva športy sú podobné, ale v thajskom boxe sú povolené kopy pod pás, údery kolenami a lakťom.

História[upraviť | upraviť kód]

Full Contact

Holandský kickboxer Jan Plas sa naučil v Japonsku kickbox od samotného Kenjiho Kurosakiho a po návrate do Holandska založil s niekoľkými vyznávačmi Muay Thai v roku 1978 Mejiro Gym. V tom istom založil roku NKBB (Holandskú Asociácu Kickboxu), prvú kickboxovú organizáciu v Holandsku. Tento šport potom expandoval do USA hlavne vďaka popularite a úspechu Keva Kelseyho v 70. rokoch.

Pravidlá[upraviť | upraviť kód]

Európsky štýl kickboxu vznikol ako kombinácia Muay Thai a Japonského kickboxu a ich pravidiel. Delí sa do troch odlišných disciplín.

  • Semi Contact - je prakticky najbezpečnejšou formou kickboxu. Bojovníci nesmú ísť do plného kontaktu a sily, súpera sa musia len ľahko dotknúť. Zápas je zastavený po každom strete s patrične prevedenou technikou úderu a kopu, za ktoré sú rozhodcami udelené body.
  • Light Contact - má rovnaké pravidká ako Semi Contact s jedným rozdielom - zápas nie je zastavovaný po každej bodovacej technike
  • Full Contact - disciplína kickboxu, ktorej zmyslom je poraziť protivníka pomocou plnej sily úderov a kopov, ktoré musia zasiahnuť povolené miesta so zodpovedajúcou presnosťou, rýchlosťou a smerom, ktorý formuje správny kontakt medzi bojovníkmi. Údery a kopy sú povolené na predok a strany hlavy, predok a boky tela (nad pásom). Povolené sú tiež podmety. Zápas prebieha v ringu. Ringový rozhodca je zodpovedný za bojovníkovu bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel. Sleduje prevedenie techník a udeľuje za ne body, ktoré sú zapisované do bodovacej karty. Amatérske zápasy majú tri dvojminútové kola s minútovými prestávkami. Výnimočné sú zápasy na päť dvojminútových kôl s minútovými prestávkami, ale iba po súhlase oboch bojovníkov.

Existuje ešte špeciálna forma kickboxu tzv. low-kick, ktorý je takmer totožný s full-contact iba s tým rozdielom, že sú povolené kopy na súperove stehná.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Kickboxing na českej Wikipédii a Kickboxing na anglickej Wikipédii.