Thajský box

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otvárací ceremoniál Wai khru

Thajský box alebo thaibox (svetovo známy ako muay thai, po thajsky มวยไทย) je bojový šport pochádzajúci z Thajska. Thajský box je známy aj ako umenie ôsmich končatín, pretože v zápase sa využívajú údery päsťami, údery lakťami, kopy nohou a kolená. Thajský box má pôvod vo vojenskom výcviku, ktorý Thajská armáda vykonáva už niekoľko storočí, pretože tento bojový štýl vznikol vo vojnách v boji muža proti mužovi. Thajský box má bohatú kultúru a tradície, vychádzajúce z budhizmu a animizmu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Thajský box je jedným z podobných bojových športov, ktoré vznikli v Juhovýchodnej Ázii. V Thajsku je tento štýl boja známy ako Muay Thai, v Barme je to letwei, v Kambodži Pradal Serey, v Laose Muay Lao a v Malajzii Tomoi. Prvé zmienky o tomto bojovom štýle pochádzajú z 13. stor. V minulosti existovali pomerne časté vojny medzi vtedy existujúcimi ríšami Juhovýchodnej Ázie. V 13. storočí sa v boji používali najmä ľahké sečné zbrane. Keď vojak v boji stratil svoju zbraň, využil na svoju obranu údery, kopy, škrtenie, alebo iné obdobné techniky. Postupne bol do vojenského výcviku pridaný aj tréning boja bez zbrane, ktorého hlavným cieľom bola účinnosť v reálnom boji. V čase mieru vojaci trénovali svoje schopnosti aj naďalej a v kondícii sa udržvali vzájomnými zápasmi. Tie získali veľkú obľubu u obyvateľov a stali sa tradíciou. Pôvodne sa bojovalo bez rukavíc, či inej ochrany. Bojovníci si bandážovali päste povrazmi, nebojovalo sa v ringu, obvykle nebol prítomný rozhodca a boj trval, až kým jeden z bojovníkov nebol absolútnym víťazom. Popularita týchto zápasov trvala niekoľko storočí, postupne sa zavádzali pravidlá boja a napokon v roku 1921 dostal Thajský box športovú podobu. Začalo sa zápasiť v ringu, na zápas dohliadajú rozhodcovia, určili sa povolené a zakázané techniky a bojovníci používajú boxerské rukavice a ďalšie ochranné prostriedky. V 20. storočí bolo v Thajsku postavených niekoľko štadiónov určených na zápasy v Thajskom boxe, najznámejšie z nich sú Limpinee, Radjadamnoern, Siam Omnoi, Channel 7 Stadium, One Songchai Stadium.

Tradície a rituály v thajskom boxe[upraviť | upraviť zdroj]

Thajský box je šport založený na tradíciách s takmer 700-ročnou históriou. V svojom základe vychádzajú tradície Thajského boxu z budhizmu a animizmu, ktoré sú v Thajsku veľmi rozšírené. Bojovník má pri nástupe do ringu na hlave posvätnú čelenku monkon, ktorá patrí klubu bojovníka a má ochrannú funkciu. Ďalším ochranným amuletom je tzv praciat, ktorý bojovník nosí uviazaný na ruke a má ho počas celého zápasu. Pri vstupe do ringu a pri počiatočných rituáloch majú bojovníci okolo krku kvety. Ochranné amulety bojovníkov bývajú posvätené a preto sa ich nemôžu dotýkať ženy, ktoré by podľa budhistov mohli priniesť bojovníkom nešťastie.

Po vstupe do ringu vykonávajú bojovníci rituálny tanec Ram Muay, ktorým vzdávajú úctu trénerovi, rodine a všetkým, ktorí mu pomohli stať sa bojovníkom. Rituálny tanec slúži zároveň na uvoľnenie pred zápasom.

Thajský box je založený na úcte voči trénerovi, ale aj súperovi a v Thajsku sa bojovníci tešia veľkému uznaniu zo strany verejnosti.

Pravidlá thajského boxu[upraviť | upraviť zdroj]

Thajský box je plno-kontaktný ringový šport. Má svoje presné pravidlá, ktoré určujú dovolené a zakázané techniky. V Thajskom boxe sa zápasí len v stoji, zápas na zemi nie je dovolený. V zápasoch sa využívajú boxerské údery, údery lakťami, kopy nohami a kolenami a špecifický štýl boja nazvaný klinč. Pri klinči bojovníci zápasia v tesnej blízkosti, je to veľmi technický súboj založený na sile, technickej vyspelosti a koordinácii. Profesionálne zápasy v Thajskom boxe prebiehajú na 5 kôl po 2 minúty alebo 5 kôl po 3 minúty. Amatérske zápasy prebiehajú na 3 kolá po 2 minúty. Zápasy sa odohrávajú v ringu, ktorý spĺňa predpísané rozmery. Na zápas dohliada jeden ringový rozhodca a minimálne 3 bodoví rozhodcovia, ktorí rozhodujú o výsledku zápasu. Zápas môže skončiť výhrou na body jedného z bojovníkov, kedy o víťazstve rozhodnú bodoví rozhodcovia. Zápas môžu skončiť Knock Outom, teda KO, v prípade keď jeden z bojovníkov nie je schopný pokračovať ďalej v boji do 10 sekúnd od inkasovania techniky od súpera. Technické KO znamená, že bojovník nie je schopný pokračovať v zápase aj keď sa postaví do 10 sekúnd. RSC znamená, že rozhodca zastavil zápas. Ringový rozhodca má právo zastaviť zápas, ak je jeden z bojovníkov viackrát počítaný, alebo ak je jeden z bojovníkov vážnejšie zranený. Rovnako aj ringový lekár má právo zastaviť zápas pre zranenie. Zápas môže skončiť anulovaním, v prípade využitia nepovolenej techniky. V prípade, že nedôjde k predčasnému ukončeniu zápasu a ani jeden z bojovníkov neskóroval viac, môžu bodoví rozhodcovia rozhodnúť o remíze. V zápase používajú bojovníci rôzne ochranné pomôcky, v profesionálnych zápasoch sú to boxerské rukavice o váhe 8 oz (v zápasoch do max váhy 63,5kg) alebo 10 oz (pri zápasoch vo váhe nad 63,5 kg), suspenzor, chránič na zuby, bandáže zápästí a členkov. Pri amatérskych zápasoch sa navyše používajú ochranné vesty, prilby, chrániče na píšťale a chrániče na lakte. Ženy používajú v zápase aj prsný chránič.

Technika thajského boxu[upraviť | upraviť zdroj]

V thaiboxe rozlišujeme základne údery päsťou a lakťom. Ďalej sú to rôzne údery pod rôznymi uhlami z rôznych pozícií:

 • Jab – priamy úder prednou rukou
 • Direct – priamy úder zadnou, silnejšou rukou
 • Hák – bočný úder z prednej alebo zadnej ruky, určený na bližšiu vzdialenosť
 • Zdvihák – je úder smerujúci zospodu na hrudník alebo bradu

Údery lakťom sú efektívne najmä na krátku vzdialenosť a využívajú sa v klinči ale aj vo výmenách a kombináciách.

V Thajskom boxe je veľmi dôležitou súčasťou boja zapojenie kopov a kolien:

 • Low kick – je nízky kop smerovaný na stehno súpera
 • Round kick – je oblúkový kop, ktorý smeruje na súperove rebrá
 • High kick – je vysoký kop smerovaný na súperovu hlavu
 • Front Kick, Push Kick alebo Teep Kick – je priamy kop z prednej nohy slúžiaci na udržanie vzdialenosti od súpera, tento kop zo zadnej nohy sa nazýva "push kick"

Kolená sú popri lakťoch a klinči jednou z techník špecifických pre thajský box. Ide o tvrdú techniku, ktoré má využitie najmä v klinči ale využíva sa aj v kombináciách s údermi a kopmi

Klinč je technika boja zblízka, pri ktorej stoja bojovníci tesne pri sebe a prostredníctvom techniky sa snažia kontrolovať pozíciu súpera, resp. strhnúť súpera na zem.

Thajský box na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Kvasnička,Dubovský,Vánik,Tomčanyi
GLADIATOR GYM Dubnica nad Váhom  Dolná rada zľava :Kvasnička,Dubovský,Vánik,Tomčanyi
Muay Thai Slovensko 1995 Kvasnička ,Dubovský,Tomčanyi

Thajský box sa na Slovensko rozšíril v prvej polovici 90-tych rokov 20. storočia z Česka hlavne vďaka Dubničanom, ktorí spolupracovali s Petrom Macháčkom s Hanuman Gym Praha. V marci roku 1995 vznikol prvý klub Thajského boxu na Slovensku Gladiátor Gym Dubnica nad Váhom. Dňa 23. apríla 1996 vznikla 1 Slovenská Muay Thai Asociácia (1SMTA), ktorú založili štyria Dubničania – Milan Vánik, Ján Kvasnička, Roman Dubovský a Marian Tomčányi. Pod hlavičkou ktorej sa uskutočnilo aj niekoľko gala večerov, ktoré značne podporili rozvoj Muay Thai na Slovensku a vznik viacerých klubov na Slovensku. Thajský box sa na Slovensku začal trénovať v kluboch v Bratislave, Žiline, Dubnici nad Váhom, Novom Meste nad Váhom, Martine, Zvolene , Košiciach.a postupne začal prenikať aj do menších miest a obcí.

Neskôr (1SMTA) fungovala pod zastrešením World Muay Thai Asotiation (W.M.I.A) .

Prvý zápas Slovenského bojovníka v Prahe na Brumlovke

Prvý zápas Slovenského bojovníka sa uskutočnil v mesiaci máj 1996 v Prahe na Brumlovke a bol ním Peter Dvorský.

Slovenská reprezentácia 1999 v Thajskom Bangkoku.

Dňa 04.03.1999 sa Slovensko prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta v Thajskom Bangkoku.Slovensko reprezentovali –R.Kupčák,R.Šimko,J.Lihan –najlepšie sa umiestnil J.Lihan , ktorý obsadil 4 miesto.

Milan Vánik v roku 1999 so zástupcom World Muay Thai Asotiation (W.M.I.A)

V roku 2004 bola založená nová Asociácia Slovenský Thajský Box, ktorá je oficiálnym orgánom starajúcim sa o rozvoj tohto športu na Slovensku. Stará sa najmä o rozvoj amatérskych bojovníkov. Od roku 2005 zastrešuje amatérsku ligu nazvanú Euroliga Muay Thai, ktorá sa v posledných rokoch stala medzinárodnou ligou s účasťou bojovníkov z 5 krajín. Na Eurolige Muay Thai sa zápasí podľa plných pravidiel Muay Thai v amatérskych chráničoch. Euroliga je určená najmä pre začínajúcich bojovníkov. Je založená na systéme tabuliek, do ktorých bojovníci získavajú body na základe výsledkov v zápasoch. Na konci každej sezóny sú na základe bodových ziskov v tabuľkách určené finálové dvojice, ktoré zápasia o titul šampióna Euroligy Muay Thai v rôznych váhových kategóriách.

Po získaní dostatočných skúseností a na základe výkonov v amatérskej úrovni sa bojovník môže dostať medzi profesionálnych bojovníkov. Začínajúci profesionálni bojovníci zápasia na malých galavečeroch pod názvom Profiliga Youngblood, ktoré sú pod odbornou záštitou Slovenský Thajský Box. Profiliga Youngblood rovnako funguje na tabuľkovom systéme, na základe ktorého sú určované dvojice v zápasoch o titul Šampióna Profiligy Youngblood.

Skúsení profesionáli majú možnosť zápasiť na veľkých galavečeroch s medzinárodnou účasťou s názvom Profiliga Muay Thai. Profiliga Muay Thai je organizovaná 2-3 krát ročne. V zápasoch pod pravidlami Muay Thai sa proti najlepším slovenským bojovníkom prezentujú kvalitní bojovníci zo zahraničia.

Slovensko má štyroch profesionálnych Majstrov sveta v Thajskom Boxe:

 • Rudolf Ďurica – Majster sveta asociácie WPMF do 61,23 kg z roku 2004
 • Richard Šimko – Majster sveta asociácie WPMF do 69,9 kg
 • Vladimír Moravčík – Svetový Šampión I-1 WMC z roku 2007 do 70 kg, Interkontinentálny šampión WPMF do 72,6 kg z roku 2010,Európsky šampión WKN 2009 72,6 kg
 • Vladimír Konský – Interkontinentálny šampión asociácie WPMF do 69,9 kg, 2011

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]