Eurovea

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:24, 17. marec 2007, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky) (obrázok)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lokalita, na ktorej prebieha výstavba medzinárodného obchodného centra Eurovea, vľavo Slovenské národné divadlo, v strede Tower 115, vpravo budova Skladu č. 7

Eurovea je názov nového bratislavského obchodného centra, ktoré má vyrásť na ľavom brehu Dunaja, v blízkosti mosta Apollo a budovy Tower 115. Eurovea bude spájať nábrežie s centrom mesta a doplní jeho nedostatočnú ponuku obchodov a priestorov pre zábavu a voľný čas. Projekt bude tiež zahŕňať kancelárske priestory, byty, hotel ako aj najväčšie podzemné parkovisko. Takmer dve tretiny plochy Eurovey budú tvoriť zeleň a verejné priestory. Tie vytvorí investor za približne štyristo miliónov korún a po dokončení sa stanú majetkom mesta. Celá výstavba je rozdelená do dvoch fáz.

V júli 2006 sa začalo pracovať na prvej fáze projektu, ktorý na celkovej rozlohe 230 tisíc m² ponúkne 60 000 m² obchodných, priestorov a zariadení pre voľný čas a zábavu a na rozlohe ďalších viac ako 60 000 m² kancelárske priestory, hotel a byty. Projekt sa bude rozprestierať okolo nového námestia a bude zahŕňať jedinečný nábrežný park a terasy. Prvá fáza by mala byť dokončená začiatkom roku 2009.

Druhá fáza projektu bude tiež zahŕňať výškové kancelárske budovy ako aj dodatočné hotelové kapacity a obchody. Počíta s výstavbou najmodernejších mrakodrapov, najvyšší má mať 33 poschodí a ostatné v rozmedzí 13-28 poschodí. Vznikne tak štvrť plná mrakodrapov. Charakteru veľkomestskej obchodnej štvrte, tzv. city, napomôžu už schválené developerské projekty ako Zóna Chalupkova s vežou vysokou 113 m, ktorá bude situovaná oproti Slovenskému národnému divadlu, oddeľovať ich bude komunikácia. Taktiež projekt Panorama City, ktorý bude uskutočnený na území medzi Národným Divadlom a Tower 115 a vežou v Zóne Chalupkova. Ide o 2 veže, dvojičky vysoké 135 m s 39 podlažiami. V susedstve sú plánované aj ďalšie projekty s ďalšími vežami. Tomuto dopomôžu aj už stojace veže na Mlynských Nivách (VÚB a CBC I) a projekt Apollo 2, ktorý je už vo výstavbe. Tzv. brown fields (bývalé priemyselné, v dnešnej dobe schátrané pozemky a objekty) sa v dohľadnej dobe zmenia na nepoznanie. Vznikne tak pomerne ucelená reprezentatívna veľkomestská zástavba.

Externé odkazy