Eurovea

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eurovea
obchodné centrum
Bratislava Eurovea MYSELF 2014 - panoramio.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava II
Mesto Bratislava
Mestská časť Ružinov
Súradnice 48°08′27″S 17°07′14″V / 48,140805°S 17,120635°V / 48.140805; 17.120635
Poloha v rámci Bratislavy
RedHut.svg
Poloha v rámci Bratislavy
Poloha v rámci Starého Mesta
RedHut.svg
Poloha v rámci Starého Mesta
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Disambig.svg O nákupnom centre v komplexe Eurovea pozri Galleria Eurovea.

Eurovea je bratislavské obchodné centrum na ľavom brehu Dunaja, v blízkosti mosta Apollo, Slovenského národného divadla a budovy Tower 115. Eurovea spája nábrežie s centrom mesta. Projekt zahŕňa kancelárske priestory, byty, hotel ako aj najväčšie podzemné parkovisko v Bratislave pre 1700 áut. Takmer dve tretiny plochy Eurovey tvorí zeleň a verejné priestory. Tie vytvoril investor za približne štyristo miliónov korún a po dokončení sa stali majetkom mesta. Celá výstavba je rozdelená do dvoch fáz.

Prvá fáza[upraviť | upraviť zdroj]

V júli 2006 sa začalo pracovať na prvej fáze projektu, ktorý na celkovej rozlohe 230 tisíc m² ponúkne 60 000 m² obchodných, priestorov a zariadení pre voľný čas a zábavu a na rozlohe ďalších viac ako 60 000 m² kancelárske priestory, hotel a byty. Projekt sa bude rozprestierať okolo nového námestia a bude zahŕňať jedinečný nábrežný park a terasy. Prvá fáza bola dokončená začiatkom roku 2009. Predaj bytov sa začal v marci 2008 s cenami od takmer 8 miliónov Sk (265 tisíc €) za studio (garsónka) až po okolo 100 miliónov Sk (3,32 milióna €) za mezonetové apartmány (penthouse). Otvorenie nákupného centra bolo 26. marca 2010. Hotel Sheraton bol otvorený už vo februári.

Súčasťou centra je obchodná časť s názvom Eurovea Galleria s rozlohou 60 000 m². Podľa riaditeľa spoločnosti Ballymore Properties, Petra Bacona, Eurovea mala byť počas výstavby najväčšie stavenisko v strednej Európe[1].

Zvláštnym a osobitným architektonickým prvkom komplexu je malá časť v tvare zrezaného vajca na severozápadnej strane. Tento objekt je určený na obchodné priestory a administratívu.

Prvá fáza sa skladá z nasledovných častí:

Druhá fáza[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá fáza projektu bude tiež zahŕňať predĺženie nákupnej zóny smerom k Mostu Apollo. Tá bude mať 3 podlažia a poskytne 24.000 metrov štvorcových nákupnej plochy. Dominantou a najvyššou budovou bude mrakodrap Eurovea Tower s výškou až 168 metrov s 46 poschodiami. Eurovea City bude doplnené o dve kancelárske budovy Pribinova X a Pribinova Y. Plánovaná je aj výšková budova East Tower & Congress. Eurovea City doplní aj rezidenčný projekt Eurovea Riverside.

Bude umiestnený v blízkosti mosta Apollo. S ukončením pre túto výstavbu sa ráta s rokom 2023. [2]

Charakteru veľkomestskej obchodnej štvrte (city) v tejto oblasti napomôžu aj ďalšie investičné projekty ako napríklad Sky Park vo výstavbe s piatimi vežami presahujúcimi výšku 100 metrov, či priľahlé Panorama Towers a Tower 115.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Eurovea bude najväčšie stavenisko v oblasti
  2. Eurovea II: Prvý mrakodrap potvrdený / First skyscraper confirmed [online]. bratislavayimby.blogspot.sk, [cit. 2017-08-03]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eurovea

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]