River Park

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennom nákupnom centre v Kalifornii pozri River Park (Kalifornia).
River Park
multifunkčné centrum
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava I
Mesto Bratislava
Mestská časť Staré mesto
Súradnice 48°08′28″S 17°05′26″V / 48,1411111°S 17,0905556°V / 48.1411111; 17.0905556
Poloha v rámci Bratislavy
Poloha v rámci Bratislavy
Poloha v rámci Starého Mesta
Poloha v rámci Starého Mesta
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

River Park je multifunkčné centrum na nábreží Dunaja v mestskej časti Staré Mesto v Bratislave.[1] Ide o komplex administratívnych, rezidenčných a komerčných budov, nachádza sa tu päťhviezdičkový Grand Hotel River Park. River Park obsahuje tiež osobité reštaurácie, obchody a oddychovú zónu so zelenými plochami, alejami a promenádou. Nachádza sa na bratislavskom nábreží pod hradným kopcom medzi Mauzóleom Chatama Sofera a vysokoškolskými internátmi Lafranconi na ulici Dvořákovo nábrežie. Prvá fáza River Parku bola postavená v roku 2010, výstavba druhej etapy je v príprave. Medzi významné spoločnosti, ktoré majú v River Parku svoje hlavné sídlo patrí Poštová banka, KPMG Slovensko, JTRE, J&T Banka a Mayflower.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

River Park stojí na ľavom brehu Dunaja v Bratislave medzi komplexom Zuckermandel a Študentským domovom Lafranconi na ulici Dvořákovo nábrežie číslo 4 - 10. Prvá fáza sa rozkladá na ploche viac ako 2,5 hektára, druhá fáza sa pripravuje na výstavbu. Poloha River Parku zaručuje dostupnosť zo všetkých kútov mesta, ako aj priame spojenie prostredníctvom mestského okruhu a diaľnice s Viedňou, Budapešťou, Prahou i celým Slovenskom. Verejná doprava vo forme električiek a autobusov obsluhuje River Park prostredníctvom zastávok Kráľovské údolie a Chatam Sófer.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Architektúra River Parku je založená na koncepte holandského architekta Ericka van Egeraata.[2] Hlavnou vizuálnou dominantou prvej fázy komplexu je budova River House, ktorá hornými poschodiami presahuje tok Dunaja. Generálnym projektantom prvej fázy je architektonická kancelária Bouda Masár architekti. Dominantou druhej fázy bude po dokončení námestie s planetáriom v tvare kvapky vody a mediatékou. Developerom projektu je JTRE a Cresco Group, architektom druhej fázy River Parku sú ateliéry GFI a Bogle Architects.

Z urbanistického hľadiska má lokalita výrazne lineárny charakter, daný jej situovaním medzi tokom rieky a rušnou mestskou komunikáciou. Tento charakter je posilnený aj morfologickým členením terénu, ktorý bezprostredne za cestou prudko stúpa.[3]

River Park 1[upraviť | upraviť zdroj]

Prvú fázu komplexu, bližšie k centru mesta, tvoria štyri bloky s viac ako 1100 parkovacími boxmi, z ktorých 400 využívajú výhradne obyvatelia River Parku. Okrem parkovania je podzemná časť priestorom pre technické vybavenie celého komplexu budov. Podzemná časť pozostávajúca z troch podlaží s celkovými pôdorysnými rozmermi 264 × 53 m je spoločná pre všetky štyri bloky a je rozdelená na tri dilatačné celky. Objekty sú založené na pilótach s priemerom 900 a 1 200 mm kotvených do skalného podložia.

Blok 1 obsahuje byty, obchody a administratívu, nachádza sa v západnej časti komplexu, bližšie k mostu Lanfranconi. V parteri sú zariadenia občianskej vybavenosti a služby, nachádza sa tu pobočka Slovenskej pošty.

River House (Blok 2) svojou konštrukciou presahuje ponad promenádu a hladinu Dunaja tvorí hlavnú dominantu komplexu. Ide o jednu z najluxusnejších moderných stavieb v meste. V River House sa nachádzajú apartmány a v severnej časti administratíva. Pôdorys budovy má nepravidelný lichobežníkový tvar so zaoblenými hranami. Jej celkové pôdorysné rozmery sú 104 × 24 m a pozostáva z deviatich nadzemných a troch podzemných podlaží. Nosná konštrukcia budovy vychádza v ústrety ambicióznemu zámeru architekta vytvoriť premostenie ponad promenádu komplexu a umiestniť byty priamo nad rieku. Umožnila to aplikácia technológie predpínania, ktorá sa v súčasnosti na Slovensku bežne využíva iba pri mostných konštrukciách. Na zabezpečenie nepretržitého zdroja technologickej vody pre chladenie objektov je vo svahu brehu Dunaja v nábrežnej hrane, v jednej línii za objektom River House umiestnených 6 čerpacích studní.

Grand Hotel River Park (Blok 3) v pôdorysnom tvare L spolu s blokom River House vymedzuje námestie komplexu. Päťhviezdičkový Grand Hotel River Park ponúka ubytovanie, kongresové sály, reštaurácie, bary, oddychovú časť s bazénmi, posilňovňu a wellness. Súčasťou hotela je reštaurácia Riverbank Restaurant pod vedením šéfkuchára Jaroslava Žídeka. Až do roku 2015 bol hotel súčasťou medzinárodnej siete Kempinski pod názvom Kempinski Hotel River Park, v súčasnosti patrí do najväčšej siete luxusných hotelov na svete Marriott. Budova má 11 nadzemných podlaží a na jej streche sa nachádza komerčný heliport.

Blok 4 je najrozsiahlejší blok vo východnej časti komplexu, najbližšie k centru mesta. Aj v tomto bloku sa nachádzajú byty s južnou orientáciou s výhľadom na Dunaj a kancelárske priestory orientované na sever. V parteri sú zariadenia občianskej vybavenosti a služby.[4]

River Park 2[upraviť | upraviť zdroj]

Development predstavený v roku 2017 na mieste bývalého Parku kultúry a oddychu je podľa verejnej dokumentácie naplánovaný na roky 2021-2022, nezávislé zdroje uvádzajú ako realistický termín výstavby 2022-2025.[5] Odhadované stavebné náklady predstavujú 100 miliónov eur. River Park 2 bude po dokončení obsahovať 448 apartmánov, 12 500 m² kancelárskych priestorov, 4 900 m² retailových priestorov a spolu 1 505 nových parkovacích miest pre osobné automobily.

River Park 2 tvoria tri samostatné ale navzájom prepojené časti, ktoré rozšíria centrum mesta smerom k mostu Lanfranconi.[6] V prvej časti nadvädzujúcej na River Park 1 sú plánované rezidencie a administratíva. Centrálnou časťou druhej fázy bude nové bratislavské námestie, ktoré by malo byť mierne vysunuté nad Dunaj v podobe pobytových terás. V priestore námestia bude umiestnené planetárium „Dunajská kvapka“ a mediatéka. Tretia časť, susediaca s Výskumným ústavom vodného hospodárstva, bude mať rezidenčný charakter.

Planetárium bude pozostávať z kruhovej haly s kupolou, digitáriom s kapacitou 140 návštevníkov, kde sa budú na strop premietať multimediálne astronomické projekcie, potenciálne však aj rozličné prezentácie či filmy. K digitáriu patrí aj exploratórium, teda výstavná miestnosť, okrem toho sa tu má nachádzať predajňa suvenírov a priestory pre technologické zabezpečenie.[7]

Byty[upraviť | upraviť zdroj]

Byty v komplexe River Park sú orientované smerom k Dunaju

Všetky bytové priestory River Parku sú v južnej časti komplexu smerom k Dunaju. River Park 1 obsahuje spolu 203 rezidencií, v druhej fáze je naplánovaných ďalších 448 bytových jednotiek. Predajné ceny bytov v River Park 1 sa pohybovali približne od 2000 eur do 4300 eur za m². Podľa Národnej asociácie realitných agentúr ide o byty pre najvyššiu spoločnosť, ktoré pred výstavbou River Parku v hlavnom meste absentovali.[8] Rozloha jednotlivých bytov sa pohybuje od 78 m² až do 535 m²[9], pričom súčasťou každého je balkón alebo loggia.

Služby[upraviť | upraviť zdroj]

V každom apartmáne je dostupné vysokorýchlostné internetové pripojenie a káblová televízia. K dispozícii je údržba priestorov, strážna služba, nonstop strážené podzemné parkoviská, ako aj room service. Je možné využívať aj hotelovú reštauráciu s kompletnými službami, hotelové salóniky a bary a hotelové Zion Spa. K dispozícii sú aj ďalšie služby, ako Airport Shuttle Service, upratovacie služby, práčovňa a čistiareň, donášková služba a ďalšie.

River Park obsahuje viacero prevádzok občianskej vybavenosti ako sú potraviny, obchody, spa, showroomy, lekáreň a kníhkupectvo. Nachádza sa tu tanečná škola Riverpark Dance School a galéria moderného umenia Viktoria's Gallery, ktorej exponáty sú voľne na predaj.

Verejné priestory[upraviť | upraviť zdroj]

Nábrežná promenáda pri River Parku

Súčasťou komplexu River Park je aj nábrežná promenáda pri Dunaji. Medzi budovou River House a budovou hotela vzniklo menšie centrálne námestie, ktorému dominuje pochôdzna fontána Vodné trysky. V zime sa v týchto priestoroch tradične nachádza detské ľadové klzisko, celoročne je otvorené multifunkčné detské ihrisko River parčík. Verejnosti je dostupný aj drobný architektonický prvok, schody na brehu Dunaja. Verejné priestory v River Parku sú bezbariérové.

Vo verejnom priestore v River Parku sú okrem pravidelných dočasných inštalácií permanentne umiestnené viaceré umelecké diela. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí socha Lion IV od kórejského umelca Yong Ho Ji, vyrobená z použitých pneumatík a z ocele[10] a socha Mýtická loď od českého umelca Jaroslava Rónu, ktorá symbolizuje striedanie kultúr.[11]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému River Park

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]