Eurykrates (kráľ Sparty)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eurykrates
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovaniecca 665 pred Kr. – cca 640 pred Kr.
PredchodcaPolydóros
NástupcaAnaxandros
Rodina
Potomstvo
OtecPolydóros

Eurykrates alebo Eurykratés (starogr. Εὐρυκράτης) z kráľovského rodu Agiovcov bol kráľ Sparty približne medzi rokmi 665 pred Kr. a 640 pred Kr.

Eurykrates bol podľa zoznamov antických historikov jedenástym kráľom Sparty kráľovského rodu Agiovcov. Vládol približne v polovici siedmeho storočia pred Kr. Staršie záznamy o kráľoch z tohto obdobia Sparty sú veľmi strohé. Herodotos sa vo svojej knihe História zmieňuje len o tom, že kto bol jeho predchodcom a následníkom.

O niečo viac informácii podáva kniha Opis Grécka od Pausania žijúceho v druhom storočí. Pausanias píše, že Eurykratov otec Polydóros so svojim spolukráľom Theopompom velili vojsku Sparty v prvej messénskej vojne a túto vojnu aj víťazne ukončili. Obyvateľov Messénie si Sparťania potom podrobili. Po prvej messénskej vojne už počas panovania Eurykrata, Sparta prežívala obdobie relatívneho pokoja a mieru (čo by bola v dejinách Sparty skutočnosť nevídaná, vzhľadom na to, ako dlho vládol). Vzbure heilótov v Messénii (Druhá messénska vojna) musel čeliť až jeho syn a následník Anaxandros.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Herodotos, História, VII, 204.
  • Pausanias, Periégésis tés Hellados, 3,3,2; 3,3,4; 4,6,4; 4,6,5; 4,7,7.


Eurykrates
Vladárske tituly
Predchodca
Polydóros
kráľ
cca 665 pred Kr. – cca 640 pred Kr.
Nástupca
Anaxandros