Everybody (pieseň Madonny)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Everybody“
Everybody
SingelMadonna
z albumu Madonna
Vydaný 6. október 1982
Formát 7", 12", CD singel
Nahraný leto 1982; New York
Žáner Dance-pop
Dĺžka 6:02
Vydavateľ Sire, Warner Bros.
Producent Mark Kamins
Textár Madonna
Madonna chronológia singlov
„Everybody“
(1982)
Burning Up
(1983)

Everybody je debutový singel americkej speváčky Madonny. Nahrávka vyšla 6. októbra 1982 v nahrávacej spoločnosti Sire Records. Demo nahrala Madonna so Stephenom Brayom.

Príprava a realizácia piesne[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1982 žila 23 ročná Madonna v New Yorku a snažila sa hudobne presadiť. Často navštevovala hudobný klub Dancenteria, kde sa jej podarilo presvedčiť DJ Marka Kaminskeho, aby zahral Everybody. Publiku sa pieseň páčila a Mark sa rozhodol zabezpečiť Madonne zmluvu s nahrávacou spoločnosťou s tým, že on bude producentom jej piesni. Vzal ju do Sire Records, kde sa jej ujal Michael Rosenblatt. Na začiatok jej ponúkol 5 000 dolárov a honorár 10 000 dolárov za každú nahratú pieseň. Prezident spoločnosti Sire Records Seymour Stein bol piesňou nadšený a uzatvoril s Madonnou zmluvu na nahratie dvoch piesní. 12" verzia bola produkovaná Markom Kaminskym a nová nahrávka trvala 5:56 a bola doplnená dub verziou v trvaní 9:23.

Kvôli malému rozpočtu bolo nahrávanie sprevádzané problémami. Pôvodne chcel Kaminsky vydať aj pieseň Ain´t No Big Deal, ale nebol spokojný s jej konečnou verziou, tak sa rozhodol na oboch stranách vydať Everybody.

Singel sa nedostal do Billboard Hot 100, ale rýchlo postupoval v hitparáde tanečných hitov, kde dosiahol až tretie miesto. Od jeho vydania sa na celom svete predalo viac ako 250 000 kusov.

Pieseň vyšla na niekoľkých Madonniných albumoch. Na albume Madonna je k dispozícii verzia v trvaní 4:57 a na kompilácii Celebration v trvaní 4:11. Pieseň sa objavila aj na remixovom albume You Can Dance v remixe od Bruca Foresta a Franka Hellera. Na obale k singlu sa Madonna vôbec neobjavila, pretože Sire Records sa snažil udržať verejnosť v predstave, že nová speváčka je černoška. Na obrázkovom obale platne bola použitá koláž z newyorské ulice.

Hudobné video[upraviť | upraviť zdroj]

Rosenblatt kontaktoval Edyho Steinberga s prosbou natočiť videoklip k Everybody. Cieľom bolo predstaviť Madonnu ako umelca na územi celých Spojených štátov. Rozpočet predstavoval len 1500 dolárov.

Steinberg navrhol natočiť klip v gay klube Paradise Garage, namiesto natáčania živého vystúpenia Madonny. Kamarátka, herečka Debi Mazar spravila Madonne make-up a popri Erike Belle, Bags Rilez a graffiti umelcovi Michaelovi Stewartovi si tiež zahrala vo videoklipe. Na Steinberga zapôsobil Madonnin profesionalizmus pri natáčani a pomohol s predajom kópií do klubov, ktoré ako súčasť show využívali tanečné hudobné klipy. Vďaka tomu sa z tanečnej piesne stal celonárodný hit.

Na začiatku klipu Madonna a dvaja tanečníci tancuju v klube zatiaľ čo svetla blikajú v pozadí. Zábery tanečníkov striedajú bližšie zábery na tancujúcu Madonnu, oblečenú v kabáte s veľkým množstvom bižutérie. Hudobné video pomohlo vyvrátiť predstavu, že Madonna je černoška.

Živé vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

Skladbu Everybody predviedla Madonna naživo hneď niekoľkokrát. Po prvýkrát to bolo na jej prvom turné The Virgin Tour v roku 1985 a Everybody bola aj záverečná skladba turné The Girlie Show Tour z roku 1993. Počas turné Blond Ambition tour použila Madonna refrén skladby na otvorenie celej show, keď ju zakomponovala do intra piesne Express Yourself.

V rámci propagácie albumu Confessions on a Dance Floor odznela pieseň aj na Coachella Valley Music And Arts Festival a na vystúpení v Koko Clube v Londyne.