Preskočiť na obsah

Exikátor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sušenie látky vo vákuovom exikátore

Exikátor je uzatvárateľné laboratórne zariadenie používané na sušenie, poprípade aj skladovanie hygroskopických látok a látok citlivých na vlhkosť. Sušenie pomocou exikátoru sa používa najmä pri odstraňovaní drobných zvyškov vody z látky alebo pri sušení látok citlivých na teplo, ktoré by sa pri ohrievaní mohli rozloziť. Keďže pri otváraní sa dnu dostane okolitý vzduch, ktorého vlhkosť závisí od vlhkosti v miestnosti, sušenie prebieha spočiatku pomalšie. Tento problém sa dá vyriešiť použitím vákuového exikátoru, z ktorého sa dá vlhký vzduch odsať.

Konštrukcia a obsluha[upraviť | upraviť zdroj]

Exikátory bývajú zväčša vyrobené z hrubého skla a sú väčšinou kruhového tvaru. Skladajú sa z 2 hlavných častí a to spodná časť a odnímateľné veko. Dovnútra spodnej časti sa vloží suchý hygroskopický materiál, ktorý slúži na absorbovanie vlhkosti z látky na sušenie. Takouto látkou môže byť napríklad silikagél, bezvodý síran horečnatý, chlorid vápenatý, čerstvo vypálené vápno a podobné látky. Nad sušiacimi látkami je umiestnená keramická platňa s dierami, ktoré prepúšťajú vlhkosť z látky, ktorá sa suší k hygroskopickej sušiacej látke. Na túto platňu sa potom umiestni nádoba (napríklad kadička) s látkou, ktorú je potrebné usušiť a veko sa uzavrie. Keďže samotné sušiace látky pri každom použití absorbujú vlhkosť až nakoniec nie sú v sušení účinné je ich potrebné vymeniť alebo vysušiť. Tieto látky sa väčšinou sušia ohrevom, lebo bežne používané sušiace látky do exikátorov nie sú citlivé na teplo. Niekedy sa do sušiacej látky pridáva aj drobné množstvo indikátorovej látky, ktorá sa pri absorbovaní vlhkosti sfarbuje.[1] Aby lepšie tesnilo, veko sa na okrajoch často maže tukom na sklenené zábrusy.

Existuje taktiež aj vákuový exikátor, ktorý má na vrchu sklenenú trubičku, často aj kohútikom na reguláciu prietoku. Na túto trubičku sa dá pripojiť hadica, ktorá sa následne pripojí k vákuovému generátoru.

Taktiež stojí za zmienku, že pri otváraní by sa malo veko posúvať do boku a nie ťahať hore, aby sa nepoškodilo alebo nerozbilo. To isté platí aj pri zatváraní.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Using a Desiccator Wired Chemist (po anglicky)