Eysturoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha ostrova Eysturoy

Eysturoy (dán.: Østerø, isl.: Austurey) je druhý najväčší a najľudnatejší ostrov Faerských ostrovov. Jeho meno znamená východný ostrov.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Má 286,3 km² a 10 810 obyvateľov. Na západe je Eysturoy oddelený od ostrova Streymoy prielivom Sundini. Eysturoy je veľmi hornatý, je tu 66 hôr, z toho Slættaratindur zo všetkých a meria 882 m. Dôležitými mestami sú na severe Fuglafjørður a Eiði a na juhu Runavík a Nes. Fuglafjørður je najväčším mestom na ostrove s 1 542 obyvateľmi. 0,7 % ostrova tvorí voda, z toho najviac jazerá Eiðisvatn a Toftavatn.

Najväčšie ostatné mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Slættaratindur[upraviť | upraviť zdroj]

Slættaratindur (882 m)

Slættaratindur je so svojou výškou 882 m najvyšším vrchom Faerských ostrovov. Nachádza sa na severnej časti ostrova Eysturoy medzi obcami Eiði, Gjógv a Funningur. Je to jeden z desiatich faerských vrchov presahujúcich nadmorskú výšku 800 m. Druhý najvyšší vrch súostrovia, Gráfelli, leží severovýchodne od Slættaratinduru. Jeho meno znamená vo faerčine plochý vrch. Vrchol sa dá dosiahnuť počas štyroch hodín a napriek tomu že sú cesty strmé, k jeho dosiahnutiu nie je potreba odborných horolezeckých znalostí. Pri dobrom počasí je z vrcholu rozhľad na celé súostrovie.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Eysturoy je s najväčším a najľudnatejším ostrovom Streymoy spojený mostom cez prieliv Sundini. Pri meste Leirvík na východe ostrova je podmorský tunel, spájajúci ostrov Eysturoy a ostrov Borðoy, na ktorom sa nachádza druhé najväčšie mesto Klaksvík.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eysturoy