Streymoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha ostrova Streymoy

Streymoy (dán.: Strømø, isl.: Straumey) je najväčší a najľudnatejší ostrov na Faerských ostrovoch. Leží na ňom hlavné mesto Tórshavn.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Zima na ostrove Streymoy

Má rozlohu 373,5 km². Je 48 km dlhý a 14 km široký. Na severovýchode sú tu dva hlboké fjordy Kollafjørður a Kaldbaksfjørður. Ostrov je veľmi hornatý, hlavne na severozápade, kde je najvyšší vrch ostrova Kopsenni s 789 metrami. Priemerná nadmorská výška je 500 m n. m.

Na ostrove je väčšinou tráva, bez stromov.

Streymoy je od druhého najväčšieho ostrova Eysturoy oddelený prielivmi Sundini a Tangafjørður na východe. Na západe je ostrov Vágar, na juhu ostrovy Sandoy, Koltur, Hestur a na juhovýchode Nólsoy.

Len 0,2 % povrchu ostrova tvorí voda. Najväčšími jazeramiVatnið, Myrarnar a Leynavatn.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné mesto Tórshavn

Na ostrove žije 22 477 obyvateľov, čo je 40% z celkového počtu obyvateľov na Faerských ostrovoch. Najväčší podiel má najväčšie mesto Tórshavn, ktoré má 15 000 obyvateľov.

Tórshavn[upraviť | upraviť zdroj]

Tórshavn je hlavným mestom Faerských ostrovov. Je umiestnené na juhu ostrova a má 12 393 obyvateľov. Meno mesta znamená Thorov prístav, je pomenované po bohovi búrky a bleskov v severskej mytológii.

Ďalšie mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Most, spájajúci ostrovy Streymoy a Eysturoy

Všetky osady na ostrove sú spojené asfaltovými cestami. Hlavnú cestu do Tórshavnu spojuje s ostrovom Eysturoy most cez prieliv Sundini. V roku 2002 bol dokončený 4 km dlhý tunel, spojucúci ostrovy Streymoy a Vágar.

Streymoy je spojený pravidelným prevozom na ostrovy Sandoy a Suðuroy. V letných mesiacoch sú pravidelné lodné spoje medzi Hanstholmom v Dánsku, Lerwickom na Shetlandoch, Bergenom v Nórsku a Seyðisfjörðurom na Islande. Na ostrove nie je žiadne letisko. Jediné Faerské letisko je na ostrove Vágar.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Streymoy