Fantozzi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Fantozzi je taliansky film z roku 1975 v ktorom hral slávny taliansky komik, Paolo Villaggio. Úvodný film „Il primo tragico di Fantozzi“ odštaroval slávnu filmovú sériu o účtovníkovi Fantozzim.

Charakter filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Paolo Vilaggio sa vyjadril, že Fantozzi nie je osoba komická, ale tragikomická. Dej filmu zachytáva tragikomické udalosti účtovníka Fantozziho. Ugo Fantozzi (Paolo Vilaggio) je malý tučný chlapík so šedým oblekom, baretkou a malou fiatkou. Fantozzi je rodeným smoliarom. Je zamestancom fiktívneho talianskeho podniku Italpetrolcemetermotessilfarmometalchimica v oddelení uficio sinistri (kancelária ľavých), kde ho vykorisťujú nadriadení, ktorí vystupujú ako neobmedzení tyrani a bohovia (doslova). Často majú tituly ako „megapresidente supergalactico“, „esselenzzia“ (excelencia), alebo „duca“ (vodca, diktátor). Zamestnancom nútia svoje záujmy (športy, umenie, rodinu...) a je dokonca česť, ak si nejaký zamestnanec môže zaplávať v akváriu svojho nadriadeného.

Postava Fantozziho[upraviť | upraviť zdroj]

Fantozziho využívajú všetci kolegovia. Zatiaľ čo ostatní zanedbávajú pracovné povinnosti a zabávajú sa (opaľovaním sa na streche...), Fantozzi musí za kolegov zaskakovať a predstierať pred nadriadenými, že všetci sú na svojich miestach. V práci má aj svoju platonickú lásku, slečnu Silvániovú, na pohľad škaredú ženu, ktorá ale bola vyhlásená za miss oddelenia. Jeho žena, Pina Fantozzi je utrápená žienka a jeho dcéra Mariangela je škaredé dievča, koré sa podobá na opicu, no jej matka si myslí, že je dievča, ako každé iné. Fantozzi však vie krutú pravdu a často sa pri pohľade na dcéru nezdrží výkriku. Utiahnutý Fantozzi dokáže byť rázny iba na svoju rodinu a to hlavne, keď pozerá futbal. V takom prípade nevníma nič okolo seba, kričí na ženu a „objedná“ si u nej svoje obľúbené jedlo k futbalu, fritatu. Fantozzi každý deň zažíva neuveriteľne absurdné situácie, napríklad trapasy počas večere s vybranou spoločnosťou, alebo keď prehltne 30 000 stupňovú paradajku. Častým spoluúčastníkom Fantozziho problémov je aj jeho kolega, geometer Filini.

Situácie z filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá vtipná scéna z prvého filmu Fantozziho je, keď jeho žena volá do firmy svojho manžela a ponížene sa pýta, kde je jej manžel, ktorý sa už 18 dní neukázal doma. Vysvitne, že Fantozziho zamurovali do starých kancelárii a pri vyslobodení sa mu ujde rana kladivom. Na druhý deň vstal skoro ráno a pripravoval sa do práce, pričom na svoje obvyklé raňajšie ceremónie má iba pár sekúnd. 5 sekúnd na vstatie z postele, 3 sekundy na vypitie horúcej kávy, ďalšie sekundy na ochľadenie jazyka, ísť na záchod a tiež nepríjemé pobozkanie svojej dcéry Mariangeli. Nakoniec z balkóna naskočí na autobus. V iných dieloch je Fantozzi častou obeťou diéty rakúskych doktorov a tak sa musí uchýliť k veľmi komickému tajnému jedeniu. V neskorších epizódach sa Mariangele narodí dcéra Uga. Komické je aj komolenie mena Fantozzi (čitaj Fantoci) na Fantocci (čítaj Fantoči), čím sa má zdôrazniť Fantozziho bezvýznamnosť.

Fantozzi je snáď najslávnejšia talianska komédia a bolo natočených až 11 filmov po dobu 25 rokov. Bol natočený aj špeciálny film, Superfantozzi, ktorý zachytával najvýznamnejšie osudy ľudstva cez Fantozziho postavu.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Réžia: Luciano Salce