Fellowship of Isis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
grófstvo Carlow

Isidino spoločenstvo (angl. Fellowship of Isis, v skratke FOI) je kemetistická náboženská organizácia, ktorá združuje súčasných nasledovníkov kultu bohyne Isidy (egyptsky Esety). Na rozdiel od väčšiny ostatných kemetistických združení, ktoré usilujú o obnovu staroegyptského náboženstva v jeho „pôvodnej“ podobe, sa zameriava predovšetkým na kult bohyne Isis v pojatí, v akom sa rozšíril po transpozícii do grécko-rímskeho sveta. Okrem egyptských tradícii sú v ňom preto silno zastúpené aj tradície antické.

Organizáciu založila Olivia Robertson v roku 1976 v Írsku, kde sa nachádza aj jej centrum – zámok Clonegal v provincii Leinster v grófstve Carlow. Svojich členov má však aj v mnohých iných krajinách.


V Česku vyšla v nakladateľstve Knižní klub roku 2002 kniha Isis a její mystéria, ktorú napísala americká kňažka Isidinho spoločenstva; kniha však nie je oficiálnou publikáciou Spoločenstva.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie a Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isidino společenství na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).