Preskočiť na obsah

Kemetizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jeden zo symbolov kemetizmu: hieroglyfický znak anch„život“

Kemetizmus alebo ojedinele kemeticizmus je novopohanský náboženský smer, ktorý vznikol v 60. – 70. rokoch. Vychádza z pôvodného egyptského náboženstva a naväzuje na jeho odkaz a tradície. Samo označenie kemetizmus vychádza z pôvodného označenia Egypta, ktoré používali jeho obyvatelia – Kemet (Čierna zem – podľa farby úrodného bahna, každoročne prinášaného Nílom).

Princípy kemetizmu[upraviť | upraviť zdroj]

Poriadok (Maat)[upraviť | upraviť zdroj]

Dôležitou súčasťou tohoto náboženstva je princíp maat. Maat bola v starovekom Egypte bohyňou pravdy a zosobňovala poriadok. Samotné slovo maat je len ťažko preložiteľné a spája v sebe pravdu, poriadok, harmónii, spravodlivosť a stabilitu. Maat reprezentuje to, čo je správne a nutné pre správny beh vecí.

Maat je princíp starý niekoľko tisícročí a už pre starovekých Egypťanov bol veľmi dôležitý. Je jedným zo základných kameňov tohoto náboženstva a jeho dodržovanie malo zaistiť stabilitu sveta a jeho riadny chod. O dôležitosti tohoto princípu hovorí aj fakt, že i sám faraón, ktorý bol bohom na zemi, bol tomuto princípu podriadený a bol de facto zodpovedný za jeho dodržovanie.

Princíp maat v sebe pojí nielen poriadok kozmický, ale aj pozemský a nasledovanie tohto princípu znamená riadiť sa zákonmi a pravidlami štátu, ľudskej spoločnosti a morálky. Bol to teda nielen základný kameň egyptského náboženstva ale aj egyptskej spoločnosti.

Bohovia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodné egyptské náboženstvo bolo polyteistické, ale v súčasnosti sa (podobne ako tomu je všobecne v rekonštrukcionizme) dochádza k odklonu od tejto predstavy a viac či menej je vnímanie bohov ovplyvnené pluralizmom, henoteizmom alebo monolatriou, aj keď sú aj takí, ktorí sa vracajú k pôvodnému polyteizmu. Hoci môže byť pohľad na bohov rôzny, pre všetkých kemetistov je vymedzenie ich atribútov rovnaké ako pre starých Egypťanov.

Zahraničné kemetistické organizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Kemetizmus nie je jednotný a existuje niekoľko organizácií. Nedá sa povedať, že spolu nijak nekomunikujú, rovnako ako sa nedá povedať, že áno. Každá má trochu odlišnú doktrínu a existujú nezávisle od seba.

Kemetic Orthodoxy[upraviť | upraviť zdroj]

KO je v súčasnosti zrejme jednou z najväčších a najvýznamnejších kemetistických organizácií a združuje v sebe veľa ľudí z mnohých štátov. Na čele tejto organizácie stojí osoba používajúca časti faraónskych titulov (Hekatawy I.). Tá v 80. rokoch 20. storočia založila túto organizáciu.

Ta Noutri[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o francúzsku organizáciu[1], ktorá bola založená na počiatku 3. tisícročia. Názov organizácie znamená v preklade „Zem bohov“ (podľa francúzskej transkripcie egyptčiny) a ide o jeden z pôvodných názvou Egypta.

Isisino spoločenstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Isisino spoločenstvo je trochu iný typ kemetistickej organizácie. Na rozdiel od väčšiny ostatných kemetistických organizácií, ktoré usilujú o obnovu staroegyptského náboženstva v jeho „pôvodnej“ podobe, sa zameriavajú predovšetkým na kult bohyne Isis v pojatí, v ktorom sa rozšíril v grécko-rímskom svete. Organizácia bola založená v 70. rokoch 20. storočia v Írsku.

Kemetizmus na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku zatiaľ nie je žiadna kemetistická organizácia a ani žiadna zo zahraničných na Slovensku nemá žiadnych členov (alebo sa o tom zatiaľ nevie). Rovnako ako sa zatiaľ nevie, ak na Slovensku niekto vyznáva tuto vieru. Zatiaľ máme stránku http://www.kemetizmus.webnode.sk/, ktorú založil stúpenec kemetizmu Dallo.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. o Ta Noutri ako o Kemetistickej organizácii sa zmieňuje web Religioscope Archivované 2007-11-24 na Wayback Machine a web Unisson Archivované 2008-03-27 na Wayback Machine

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kemetizmus

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]