Ferčekovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ferčekovce
sídlo
Spišská Nová Ves, Ferčekovce 22 Slovakia.jpg
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ferčekovce sú mestská časť mesta Spišská Nová Ves, ktorá sa nachádza asi 2 km južne od centra mesta s počtom obyvateľov približne 2000. Cez Ferčekovce preteká potok Holubnica.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ferčekovce boli založené nemeckým obyvatelstvom ako malá osada - hámor približne okolo roku 1900 (presnejší údaj sa nedatuje). V roku 1938 však historické pramene uvádzajú , že sa vo Ferčekovciach nachádzalo 8 domov a žilo tu 83 obyvateľov.

Cez Ferčekovce viedla v rokoch 1921-1957 úzkorozchodná lesná železnica na prevoz guľatiny z Novoveskej Huty - Rybníkov do spišskonovoveskej Podskaly, kde sa vykonávala prekládka na Košicko - bohumínsku železnicu.

Ďalší rozvoj[upraviť | upraviť zdroj]

Výraznejší rozvoj osady sa začal až v 60. rokoch 20. storočia kedy sa vo Ferčekovcich začala masívnejšia výstavba rodinných domov - väčšinou typizovanej radovej zástavby. Z občianskej vybavenosti tu bolo vybudované nákupné stredisko, materská škôlka či lyžiarsky vlek. Do mestskej časti bola zavedená aj MHD, ktorá mestskú časť spája s centrom mesta a spádovými školami pre žiakov a študentov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti vo Ferčekovciach žije približne 2000 obyvateľov. Výstavba rodinných domov sa postupne rozširuje či už v severnej časti - od jazdeckého aréalu ale aj v južnej časti - smerom k Prednej Hute.

Z občianskej vybavenosti ostala pre obyvateľov k dispozícii len malá predajňa potravín. Pôvodné nákupné stredisko v 90 rokoch skrachovalo a neskôr bolo prestavané na rímskokatolícky kostol a priľahlú farskú budovu. Materská škola na Kysuckej ulici bola zrušená v roku 2003 pre nedostatok navštevujúcich detí a bola prestavaná na bytový dom. Lyžiarske stredisko ukončilo prevádzku v roku 2012.

Zaujimavosti[upraviť | upraviť zdroj]

V mestskej časti rastie vzácna približne 300 ročná lipa malolistá. Strom má výšku 30 metrov a obvod 7,10 metra. Rastie na súkromnom pozemku na Dunajskej ulici. Strom patrí medzi chránené stromy Slovenska.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]