Ferdinand Heinrich Hermann Strecker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ferdinand Heinrich Hermann Strecker
americký entomológ nemeckého pôvodu
americký entomológ nemeckého pôvodu
Narodenie24. marec 1836
Philadelphia, Pensylvánia, USA
Úmrtie30. november 1901 (65 rokov)
Reading, Pensylvánia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ferdinand Heinrich Hermann Strecker

Dr. Ferdinand Heinrich Hermann Strecker (* 24. marec 1836, Philadelphia, Pensylvánia, USA – † 30. november 1901, Reading, Pensylvánia, USA) bol americký entomológ, nemeckého pôvodu.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ferdinand Heinrich Hermann Strecker bol synom nemeckého sochára Ferdinanda Streckera (* 7. september 1804, Stuttgart - † 15. august 1856, Reading (Pensylvánia)) a matky Anna Kern. Rodina sa v roku 1831 presťahovala (vysťahovaleckou loďou "Lewis") z Nemecka do New Yorku. Tu si Streckerov otec v roku 1832 založil sochársky ateliér (pre skulptúry a náhrobné pomníky). Ferdinand Heinrich Hermann Strecker zomrel v roku 1901.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Strecker podnikol počas svojho života niekoľko ciest do strednej Ameriky, kde zozbieral významnú a rozsiahlu zbierku motýľov. Ku koncu jeho života bola jeho zbierka v tej dobe najväčšou súkromnou zbierkou svojho druhu v USA. Dnes sa zbierka nachádza vo Fieldovom prírodovednom múzeu v Chicagu. Za svoje prírodovedné objavy a prácu v roku 1890 získal doktorát na Franklin & Marshall College v Lancasteri v Pensylvánii v USA. Zaoberal sa v značnej miere i žltáčikmi (motýle) z rodu Colias. V roku 1872 publikoval ilustrovanú prácu: Lepidoptera Rhopaloceres and Heteroceres, Indigenous and Exotic, with Descriptions and Colored Illustrations a v roku 1878 vydal: Butterflies and Moths of North America.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Arnold Mallis (1971). American Entomologists. Rutgers University Press (New Brunswick): xvii + 549 pp.

Iné zdroje a informácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • F. Martin Brown (1968). Letters from Dr. H.H. Behr to Herman Strecker, Journal of the Lepidopterists’ Society, 22(1): p. 57 - 62.
  • Strecker Plates (images)