Filibustier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Filibustier je účastník nepovolenej vojenskej expedície do cudzej krajiny. Tento pojem sa obvykle používa na pomenovanie občanov USA, ktorí sa pokúšali podporovať protivládne povstania v Latinskej Amerike v polovici 19. storočia. Filibustieri pôsobili bez povolenia vlády svojej krajiny a obvykle boli motivovaní finančným ziskom, ale aj ideologicky alebo dobrodružstvom.

Samotný termín pochádza cez španielčinu, kde filibustero znamenalo pirát, z holandčiny, kde mal podobu vrijbuiter — doslova čosi ako „lupič voľnej koristi“. Prvý raz bol použitý v súvislosti s ľuďmi, ktorí prepadávali španielske kolónie a lode v Karibskom mori, z ktorých najznámejší bol sir Francis Drake, ktorý v roku 1573 vyplienil Nombre de Dios. Po zániku pirátstva v tejto oblasti začiatkom 18. storočia pojem upadol do zabudnutia.

Začal sa znovu používať potom, ako rôzni dobrodruhovia sa pokúsili dobyť silou niektoré stredoamerické krajiny, ostrovy v karibskom mori a Mexiko. Najvýznamnejší z nich boli William Walker, Narciso López a John A. Quitman. Hoci často mali podporu širokej verejnosti, občania USA, ktorí sa k nim pripojili alebo ich materiálne podporovali, porušovali zákon o neutralite.