Final Fantasy: Esencia Života

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Final Fantasy: Esencia Života
Originálny názov Final Fantasy: The Spirits Within
Žáner Vedecko fantastický
Dĺžka 106 min. minút
Štát USA
Pôvodný jazyk Anglický
Rok 2001
Spoločnosť Columbia Pictures
Rozpočet 115 miliónov dolárov
Zárobok 32 miliónov dolárov
Filmový štáb
Réžia Hironobu Sakaguchi
Scenár Al Reinert
Jeff Vintar
Produkcia Chris Lee
Akio Sakai
Hudba Elliot Goldenthal
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Final Fantasy: Esencia Života je vedecko fantastický film režiséra Hironobu Sakaguchi, tvorcu série počítačových RPG hier Final Fantasy. Film bol uvedený do kín 11. júla 2001 v USA a bol prvým filmom, v ktorom vystupovali takmer realistické CGI vytvorené postavy/ľudia.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Film Final Fantasy: Esencia Života je situovaný na votrelcami zamorenú planétu Zem v roku 2065. Ľudia, ktorí prežili, žijú v „bariérových mestách“ po celom svete a pokúšajú sa oslobodiť planétu od Fantómov, mimozemskej rasy. Jediná nádej pre planétu pochádza od vedkyne Aki Ross a jej učiteľa a kolegu, Doktora Sida, ktorý má plán, ako zničiť Fantómov bez poškodenia planéty Zem. Avšak je tu generál Hein, ktorý je odhodlaný použiť vesmírne delo Zeus na zničenie Fantómov — aj za cenu, že zničí Zem pri bombardovaní.

Ohlas[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď film nesie názov Final Fantasy, má len málo spoločné so sériou počítačových hier Final Fantasy, vytvorenou Square Co., Ltd.. Dej, postavy, aj príbeh boli vytvorené len pre film, okrem postavy Doktora Sida ktorá sa vyskytuje aj v hre Final Fantasy.

Film nezožal veľký úspech v západných krajinách, ako je USA. Dej je typický japonský v tom zmysle, že spája vedu a spritualitu. Najlepšie film prijala komunita prívržencov anime, ktorí ľahšie chápali ázijské nápady a spôsob, akým je prerozprávaný príbeh.

Použitie CGI vo filme bolo hodnotené ako vtip ľuďmi, ako je historik animovaných filmov Jerry Beck a producent Steve Oedekerk, ktorí tvrdili, že simulovanie (napodobňovanie) živých hercov je príliš drahé a že CGI by malo byť používané len na špeciálne efekty. Ale Chris Lee, producent Final Fantasy, odpovedal, že živí herci často nemôžu fyzicky vykonať to, čo počítačoví zvládnu veľmi ľahko, citoval z jeho skúseností pri vytváraní Starship Troopers a Godzilla. Jedna z úvodných scén vo filme, v ktorej sa Aki pohybuje v bezváhovom stave vo vesmírnom plavidle, ukazuje jeho zámer: také scény sa natáčajú veľmi ľahko, keď herec/herečka nemajú v skutočnosti žiadnu váhu (pretože sú iba v počítači).

Final Fantasy sa rýchlo stalo porovnávacou latkou CGI realistickosti, ku ktorej sa prirovnáva výkon hardware v grafickej oblasti a aj kvalita grafiky v počítačových hrách. Film sám o sebe bol renderovaný na home-made render farme, ktorá pozostávala z 960 Pentium III-933 MHz pracovných staníc. Renderovaciu farmu poskladalo Square Pictures na Havaji. Neskôr v roku 2001 nVidia uvolnila ukážku technológie pre GeForce 3, renderovanie niekoľkých scén z filmu v reálnom čase (pre porovnanie s 1,5 hodinou na jednu snímku z filmu, avšak len pri rýchlosti 10 snímok za sekundu (fps) a pri oveľa menšej kvalite (jednoduchšie modely s rozoznateľnými hranami polygónov, problémy prekrývania, taktiež bola znížená kvalita rôznych prvkov ako napr. menej realistická koža a textúry bez tieňovania – "plastický" vzhľad, nerealistické osvetlenie, slabé objektívové zaostrenie, menšie rozlíšenie a veľmi obmedzené eba-tieňovanie). Avšak kritici tvrdili, že z postáv nebolo veľmi cítiť život v porovnaní s ostatnými produkciami, ktoré sú viac upravené, hlavne v očiach.

Slabý úspech filmu v kinách, keď film zarobil iba 32 miliónov dolárov v USA, spolu s astronomickou čiastkou, ktorú film stál (137 miliónov dolárov), prirodzene spôsobilo, že Square Pictures, divízia Square, ktorá film vytvorila, zbrankrotovalo. Avšak Square Pictures prežilo ešte dosť dlho na to, aby vytvorili animované filmy The Matrix, Posledný let Osirisu (Animatrix 1)'.