Finntroll

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Finntroll
Vystúpenie na festivale Masters of Rock v roku 2007.
Vystúpenie na festivale Masters of Rock v roku 2007.
Základné informácie
Pôvod Fínsko  Fínsko (Helsinki)
Žáner(-re) Folk metal
Black metal
Pôsobenie 1997 – súčasnosť
Vydavateľstvá Century Media
Spinefarm Records
Webstránka www.finntroll.net
Členovia skupiny:
Mathias Lillmåns
Mikael Karlbom
Samuli Ponsimaa
Sami Uusitalo
Henri Sorvali
Samu Ruotsalainen
Bývalí členovia
Jan Jämsen
Teemu Raimoranta
Tapio Wilska

Finntroll je fínska metalová hudobná skupina, založená v roku 1997. Vo svoje tvorbe kombinuje prvky extrémneho metalu s fínskou polkou (humppa). Texty piesní sú vo švédčine, pretože (podľa vyjadrenia prvého vokalistu skupiny Jana „Katlu“ Jämsena, ktorý je etnický Švéd) „znie viac trollsky. Samotný názov skupiny znamená v preklade trollovia z Fínska.

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Fintroll bol založený v roku 1997 gitaristom Teemu Raimorantom z Impaled Nazarene a Janom Jämsenom. Dvojica o rok neskôr vydala demonahrávku Rivfader a k skupine sa pripojili bubeník Samu Ruotsalainen (Barathrum, Shape of Despair), gitarista Samuli Ponsimaa, basgitarista Sami Uusitalo a klávesák Henri Sorvali (Moonsorrow). Demo zaujalo vydavateľstvo Spinefarm Records, čoho výsledkom bola zmluva na album Midnattens widunder, vydaný v roku 1999.

Nasledujúci album Jaktens tid (2001) sa dokonca vo fínskej hitparáde umiestnil na dvadsiatom mieste, čo vyvolalo záujem spoločnosti Century Media a turné po letných open air festivaloch vo Fínsku a iných krajinách. Skupine sa však šťastie otočilo chrbtom, pretože viacero vysúpení bolo zrušených a spevákovi Jämsenovi lekári zistili tumor na hlasivkách (naštastie nezhubný) a pre problémy so spievaním Jan po nahratí EP Visor Om Slutet zo skupiny odišiel. Tesne pred vydaním albumu tragicky zahynul gitarista Teemu Raimoranta (oficiálna verzia hovorí o páde z mosta po požití väčšieho množstva alkoholu, členovia jeho bývalej skupiny Impaled Nazarene sa vyjadrili, že smrť bola samovražda). Skupina pokračovala v činnosti, zosnulého Raimorantu nahradil Mikael Karlbom, a Finntroll absolvoval turné po Európe spoločne s Katatoniou.

Na miesto Jänsena prišiel Tapio Wilska, skupina nahrala EP Trollhammaren a následne album Nattfödd (2004). Tapio v skupine vydržal tri roky (dôvod jeho odchodu skupina, ani samotný Wilska nekomentovali). Nahradil ho Mathias Lillmåns, pôsobiaci ako vokalista aj v Chthonian. Skupina v 2007 vydala album Ur jordens djup, a začiatkom roka 2010 v poradí piatu LP Nifelvind. Na oboch albumoch sa textársky podieľal aj bývalý spevák Jämsen.

Členovia kapely[upraviť | upraviť zdroj]

Post Roky
1997 – 1998 1998 – 2002 2002 – 2003 2003 – 2006 2006 – 2009
Spev Katla Tapio Wilska Vreth
Gitara Somnium Routa
Gitara Nikto Skrymer
Basová gitara Nikto Tundra
Bicie automat Beast Dominator
Klávesy Katla Trollhorn

Súčasná zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Demá a EP[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Finntroll.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]