Flóra (Tizian)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Flóra
Flora, por Tiziano.jpg
Základné informácie
AutorTiziano Vecelli
Rokokolo 1515
Technikaolej na plátne
Rozmery79 × 68 cm
GalériaGalleria degli Uffizi
Florencia, Taliansko

Flóra je názov obrazu benátskeho maliara obdobia renesancie Tiziana, namaľovaného okolo roku 1515.

Tizian je autorom množstva portrétnych malieb, z ktorých osobitnú skupinu tvoria obrazy mladých pôvabných žien, ktorými Tizian chce predstaviť svoj ideál ženskej krásy.

Obraz, ktorý možno datovať asi rokom 1515, je jedným z nich. Patrí medzi najkrajšie diela z maliarovej ranej tvorby. Celkom zreteľne tu badať umelecký vplyv Tizianovho predchodcu Giorgioneho.

Tizianova Flóra je krásna mladá Benátčanka s výrazne klenutými tvarmi a jemným výrazov v tvári. Je zrejmé, že umelec kladie dôraz na zachytenie dokonalej krásy dievčiny, na jej zlatistú pokožku, dlhé plavé vlasy a čerstvé kvety v dlani. Tizian v póze dievčaťa, rukou si pridržiavajúce odhalenú bielu blúzku a ružový brokátový plášť, prejavil svoj cit pre zmyselnosť.

Symbolické vyjadrenie kvitnúceho ženstva sa stalo podnetným inšpiračným zdrojom pre neskoršie európske i svetové umenie. V štyridsiatych rokoch 17. storočia bolo dielo zrejme inšpiráciou pre holandského umelca Rembrandta, keď v podobnom duchu spodobnil, i keď nie tak sporo odetú, svoju manželku na obraze Saskia ako Flóra.

Obraz bol majetkom istého Alfonsa Lópeza a neskôr rakúskeho arcivojvodu Leopolda Viliama Habsburského, veľkého mecenáša umenia. Do galérie Uffizi sa dostal v roku 1793 výmenou z viedenského Umeleckohistorického múzea.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Prehľadný zoznam obrazov Tiziana
pozri

Zoznam Tizianových diel
  • E. Michelettiová, Najkrajšie múzeá sveta - Florencia, TRIO Publishing, Bratislava, 1996, ISBN 80-967324-2-0
  • A. Guber, Galereja Uffizi - Florencija, Sovetskij chudožnik, Moskva, 1968
  • I. Krsek, Tizian, Odeon, Praha, 1976