Flash-OFDM

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Flash-OFDM (skratka z "Fast Low-latency Access with Seamless Handoff - Orthogonal Frequency Division Multiplexing") je jeden z variantov mobilného širokopásmového internetového prístupu. Prvá plošná komerčná prevádzka siete Flash-OFDM bola spustená na Slovensku v októbri 2005, firmou T-Mobile.

Technológia OFDM je univerzálna prenosová technika, ktorá sa datuje do 60. rokov minulého storočia. Musela si však počkať na realizáciu 40 rokov, pretože v čase jej uvedenia neboli k dispozícii lacné elektronické obvody.

Bezdrôtová technológia prenosu dát FLASH-OFDM pracuje na Slovensku v pásme 450 MHz, ktoré bolo predtým využívané pre technológiu NMT. Na tejto frekvencii má bezdrôtový signál dobré podmienky na šírenie cez prekážky, ako sú terénne nerovnosti, budovy, steny a podobne. Technológia navyše umožňuje komunikáciu aj pri nízkej úrovni signálu, rovnomernú deľbu prenosovej rýchlosti medzi užívateľmi ako aj uplatňovanie systému priorít.

Prenosové rýchlosti v praxi dosahujú pri optimálnych podmienkach pre jedného používateľa až 5,3 Mb/s (download) / 1,8 Mb/s (upload) , v závislosti od intenzity a kvality signálu v mieste pripojenia a od počtu užívateľov v danej lokalite. Nová technológia zároveň zaručuje veľmi nízku latenciu (prenosové oneskorenie) do 50 milisekúnd, čo ju výrazne odlišuje od technológií GPRS a EDGE, u ktorých je tento parameter na úrovni približne 300 - 400 milisekúnd. Vďaka nízkej latencii je služba vhodná nielen na prenos hlasu prostredníctvom internetu ale aj na hranie hier online a pod.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]