Preskočiť na obsah

Flying Spaghetti Monster

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lietajúca Špagetová Príšera a jeho uctievači

Flying Spaghetti Monster (FSM) resp. Lietajúca Špagetová Príšera (LŠP) je hlavná postava náboženstva špagetový príšerizmus alebo skrátene pastafarianizmus. Toto náboženstvo vzniklo v USA ako satirická reakcia na rozhodnutie školského výboru amerického štátu Kansas.

Zakladateľom a autorom dogmy pastafarianizmu je Bobby Henderson, promovaný fyzik, absolvent univerzity v Oregone. Príslušníci tohto náboženstva sa titulujú pastafariáni (zložené z angl. "Rastafariánstvo" a tal. „pasta“ = cestoviny).

História[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2005 Bobby Henderson, vtedy 24-ročný inžinier fyziky na štátnej univerzite v Oregone, zaslal otvorený list na Kansaský štátny úrad školstva v Oregone. List bol zaslaný ako reakcia na povolenie vyučovania inteligentného dizajnu na štátnych školách ako rovnocennej alternatívy k evolučnej teórii na hodinách prírodovedy. Henderson, ktorý sám seba označil za "znepokojeného občana" reprezentujúceho milióny ďalších, v liste argumentoval, že inteligentný dizajn a jeho viera, že "vesmír bol stvorený Lietajúcou Špagetovou Príšerou", sú navzájom rovnocenné a rovnako platné.[1]

Vo svojom liste okrem iného píše:

Myslím, že všetci sa dívame do budúcnosti s nádejou, že tieto tri teórie dostanú rovnakú šancu na hodinách vedeckej výuky naprieč Štátmi (myslené v zmysle Spojené štáty americké) a eventuálne aj vo svete; tretinu času pre inteligentný dizajn, tretinu pre špagetový príšerizmus a zvyšnú tretinu na logické dohady založené na presvedčivých pozorovateľných dôkazoch.
– Bobby Henderson

Podľa Hendersona teória inteligentného dizajnu využíva nejednoznačné odkazy na stvoriteľa, preto túto pozíciu môže zastúpiť akákoľvek iná bytosť, vrátane Lietajúcej Špagetovej Príšery. Henderson satirizoval myšlienku kreacionizmu dokazovaním, že aj napriek vedeckej metóde datovania predmetov pomocou uhlíku je tu nadprirodzený stvoriteľ, nápadne pripomínajúci špagety s mäsovými guľkami, ktorý mení svet dotykom Svojich špagetových výrastkov/chapadiel. Henderson vysvetľuje: "Ja nemám problém s náboženstvom. Ale mám problém, ak sa náboženstvo tvári ako veda. Ak je tam božstvo a je inteligentné, potom by som hádal, že má aj zmysel pre humor."

Keďže od Kansaského štátneho výboru pre výuku neobdržal žiadnu odpoveď, v máji 2005 zverejnil list na svojej webovej stránke. Článok sa okamžite stretol s veľkým záujmom verejnosti a popularita fenoménu LŠP je na prudkom vzostupe. Neskôr Henderson zverejnil odpoveď z výboru, ktorú napokon dostal. Traja členovia výboru, ktorí boli oponentmi navrhnovaných zmien, reagovali kladne, štvrtý člen výboru odpovedal s poznámkou: "Je to vážny útok a zosmiešňovanie Boha".

V priebehu prvých tridsať dní po zverejnení svojho listu dostal Henderson viac ako 60 tisíc listov, z ktorých 95% tvorilo pozitívnu podporu jeho myšlienke a len necelých 5% bolo negatívne ladených. Henderson taktiež zverejnil veľké množstvo nenávistných reakcií, vrátane hrozieb smrťou, ktoré dostal, "zväčša v zmysle, že kráčam do pekla." Počas tohto obdobia jeho webová stránka získala desiatky miliónov návštev.

V novembri 2005 Henderson získal objednávku zálohu od vydavateľstva Villard na napísanie Evanjelia Lietajúcej Špagetovej Príšery. V rovnaký mesiac Kansaský štátny úrad pre vzdelávanie hlasoval v prospech kritiky evolúcie, vrátane inteligentného dizajnu ako pokus o otestovanie štandardov.

V r. 2006 Henderson napísal Evanjelium Lietajúcej Špagetovej Príšery. Jadrom viery je, že neviditeľná a nedetekovateľná Lietajúca Špagetová Príšera stvorila vesmír. Taktiež piráti sú uctievaní ako pôvodní pastafariáni. Henderson argumentuje, že dlhodobé znižovanie počtu pirátov je príčinou globálneho otepľovania. Tým chce poukázať na jeden zo základných princípov logiky pri argumentácii, že korelácia nezahŕňa kauzalitu. Komunita pastafariánov zhromažďuje na Hendersonových webových stránkach rôzne myšlienky a práce o Príšere, predstavujúce predovšetkým zobrazenia a diskusie o pozorovaní Príšery. Kvôli popularite a prejavom je LŠP používaná ako súčasná verzia teórie nazývanej Russelova konvica. Tá používa filozofický princíp argumentácie, že dôkazné bremeno spočíva na tých, čo vytvárajú nefalšovaný nárok, namiesto tých, ktorí ho spochybňujú.

13. februára 2007 bolo hlasovanie obnovené a pomerom 6 proti 4 bola úprava vedeckých štandardov, platná z roku 2005, zamietnutá. Bolo to po piatykrát v priebehu ôsmich rokov, čo výbor prepísal štandardy týkajúce sa evolúcie.

Internetový fenomén[upraviť | upraviť zdroj]

Symbol Chrámu Lietajúcej Špagetovej Príšery, vytvorený čitateľmi internetovej stránky Boing Boing ako paródia na kresťanský symbol ryby

S rozširovaním Hendersonovej výzvy školskému výboru narástla popularita jeho webstránky, pozornosť a podpora jeho myšlienke. Satirická podstata Hendersonovho argumentovania spôsobila masovú popularitu pre jeho Príšeru naprieč celým internetom. LŠP sa stala trvalou súčasťou stránok ako Boing Boing, Something Awful, Uncyclopedia či Fark.com. Navyše spontánne vznikali rôzne nezávislé stránky, ako napr. Medzinárodné spoločenstvo pre povedomie o Lietajúcej Špagetovej Príšere či iné komunitné a podporné stránky fanúšikov. K rastu povedomia prispeli aj mienkotvorné médiá, informujúce o novom fenoméne. LŠP sa stala symbolom odporu voči inteligentnému dizajnu a štátnej výučbe. Hendersonov otvorený list výboru bol neskôr publikovaný v mnohých hlavných novinách ako The New York Times, The Washington Post, alebo Chicago Sun-Times, a "získal si pozornosť celosvetovej tlače", ako sa vyjadril jeden novinár.

V auguste 2005, ako odpoveď na výzvu čitateľov, server Boing Boing vyhlásil súťaž o $250,000 (neskôr zvýšená na rovný milión dolárov) splatnú tomu, kto predloží empirický dôkaz, že Ježiš nie je synom Lietajúcej Špagetovej Príšery. Súťaž bola koncipovaná ako paródia na štvrťmiliónovú výhru vypísanú kreacionistom Kentom Hovindom v inej súťaži.

Podľa vyjadrenia Hendersona, novinové správy a články o LŠP pritiahli pozornosť aj ďalších knižných vydavateľov. Výsledkom bola ponuka minimálne šiestich vydavateľstiev na publikáciu o LŠP.

Postoje[upraviť | upraviť zdroj]

S miliónmi, ak nie tisícmi (pozn. formulácia je zámerne koncipovaná opačne) oddaných nasledovníkov je Chrám Lietajúcej Špagetovej Príšery široko uznávaným a právoplatným náboženstvom, aj keď oponenti – najmä z radov fundamentálnych kresťanov, musia uznať že náš Boh má väčšie gule ako ten ich. – Bob Henderson

Aj napriek Hendersonovmu postoju "Jedinou dogmou Cirkvi Lietajúcej Špagetovej Príšery je odmietanie akejkoľvek dogmy", niektoré zásady vyznania sú výtvorom pastafariánov. Tieto zásady vyplývajú z otvoreného listu, Evanjelia ako aj rôznych článkov na Hendersonovej internetovej stránke, kde sa Henderson sám označuje za "proroka". Spoločným rysom všetkého okolo tejto viery je satirická alternatíva kreacionizmu.

Ikonickým zobrazením božstva je olejová maľba od Arne Janssona, ktorá je namaľovaná v štýle "Stvorenie Adama" od Michelangela. Michelangelova maľba zobrazuje Adama nakláňajúceho sa k dotyku s Bohom, ale v Janssonovej verzii je namiesto Boha zobrazené Lietajúca Špagetová Príšera: dve veľké mäsové gule obvinuté špagetami s očami vyčnievajúcimi na tykadlách zo špagiet.

Stvorenie Sveta[upraviť | upraviť zdroj]

Jadrom príbehu o stvorení sveta tejto cirkvi je to, že neviditeľná a nezistiteľná Lietajúca Špagetová Príšera stvorila vesmír v stave ťažkej opitosti. Z toho zároveň vyplýva, že intoxikácia Príšery spôsobila vytvorenie Zeme s chybami. Vedecké dokazovanie pomocou rádiouhlíkovej metódy je neúčelné, pretože LŠP dotykmi svojich tykadiel mení výsledky meraní.

Posmrtný život[upraviť | upraviť zdroj]

Koncepcia nebeského raja podľa pastafariánov zahŕňa najmä pivnú sopku a striptízové tanečnice.[2] Peklo je v zásade koncipované rovnako, iba s tým rozdielom, že pivo je zatuchnuté a striptérky majú pohlavne prenosné choroby.[3]

Piráti a globálne otepľovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Graf zaslaný aj v otvorenom liste, ktorý podľa Bobbyho Hendersona zobrazuje súvislosť medzi počtom pirátov a svetovou priemernou teplotou

Podľa viery pastafariánov, piráti sú absolútne božské bytosti a pôvodní pastafariáni. Pastafariáni navyše veria, že povesť pirátov ako "zlodejov a vyvrheľov" je dezinformácia, zámerne šírená kresťanskými teológmi v stredoveku a Hare Krišnou. Zároveň zdôvodňujú, že piráti boli "bádateľmi na poli lásky a mieru, šíritelia dobrej vôle", ktorí rozdávali lízatká deťom, pričom moderní piráti nie sú vôbec podobní tomuto podobenstvu "po zábave prahnúcich pirátov z histórie". Pastafariáni tiež veria, že duše stratených pirátov sú zodpovedné za všetky záhadné zmiznutia lodí a lietadiel v oblasti bermudského trojuholníku. pastafariáni sa pripájajú 19. septembera k oslavám Medzinárodného dňa pirátskych rečí.

Zahrnutie pirátov do pastafarianizmu bolo súčasťou hendersonovho otvoreného listu Kansaskému štátnemu úradu pre vzdelávanie v snahe poukázať na to, že korelácia nezahŕňa nutne aj kauzalitu. Henderson zároveň prezentuje argument, že "globálne otepľovanie, zemetrasenia, hurikány a iné prírodné katastrofy sú priamy dôsledkom znižujúceho sa počtu pirátov zhruba od roku 1800". Graf doprevádzajúci list (s číslami vtipne rozhodenými na osi X) jasne zobrazuje, že tak ako počet pirátov klesá, zároveň stúpa teplota. Toto zároveň paroduje bežné naratívy rôznych náboženských skupín, že vysoký výskyt katastrof, hladomorov a vojen je dôsledkom nedostatku úcty a uctievania ich božstiev. V roku 2008 Henderson podporuje svoju interpretáciu súvislosti počtu pirátov s teplotou poukazovaním na rastúci počet pirátov v Adenskom zálive a tým, že "Somálsko má najvyšší počet pirátov a zároveň najnižsie emisie skleníkových plynov spomedzi všetkých krajín".

Sviatky[upraviť | upraviť zdroj]

Pastafariánska viera je šírená aj prostredníctvom náboženských ceremónií. Pastafariáni slávia piatky ako svätý deň. Modlitby sú uzatvárané slovkom "R'Amen" (vyslovuje sa rámen). Výraz je zábavným spojením Amen a Ramen (japonská rezancová polievka) – čo odkazuje na instantné rezance s prídavkom, v snahe poukázať na božstvo.

V čase Vianoc, Chanuky (židovský sviatok) či Kwanzy (americký sviatok s odkazom na africkú kultúru a tradície) pastafariáni slávia ich verziu "Sviatku". Tento Sviatok nemá žiadnu pevnú dátumovú alebo formálnu podobu. Pretože pastafariáni odmietajú dogmy a formalizmus, neexistujú žiadne zvláštne požiadavky na tento Sviatok a pastafariáni ho môžu osláviť podľa ľubovôle. Podpora pastafarianizmu sa prejavuje aj pozdravmi počas sviatku. Napríklad namiesto tradičného "Šťastné Vianoce" prajú "Šťastné sviatky".

V decembri 2005 americký prezident George W. Bush rozposielal oficiálnu Vianočnú pozdravnú kartu s frázou "veselé sviatky", čo primälo Hendersona mu poďakovať za túto formuláciu s pripojením samolepky rybieho znaku LŠP na limuzínu alebo lietadlo. Henderson taktiež poďakoval obchodnému reťazcu Walmart za použitie tejto frázy namiesto slova "veselé Vianoce".

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

Evanjelium Lietajúcej Špagetovej Príšery[upraviť | upraviť zdroj]

V decembri 2005 dostal Henderson od vydavateľstva Villard zálohu US$80,000 na napísanie Evanjelia. Podľa vlastných slov peniaze mieni použiť na nákup pirátskej lode, prostredníctvom ktorej by sa viera pastafariánov šírila.

Kniha bola vydaná v marci 2006 a predstavuje komplexné dielo, vychádzajúce zo základov, zverejnených v otvorenom liste. Henderson v Evanjeliu použil satiru k prezentácii nedostatkov evolučnej biológie a pojednáva o histórii a vývoji života z pohľadu pastafarianizmu. Evanjelium nabáda čitateľa, aby sa ho pokúsili čítať po dobu tridsať dní s tým, že: "Ak sa vám nebude páčiť, je pravdepodobné, že vaše staré vierovyznanie si vás stiahne späť". Henderson uvádza, že sa predalo 100 tisíc výtlačkov.

Scientific American (americké periodikum o vede) opísalo evanjelium ako "prepracovanú paródiu na inteligentný dizajn" a označilo ho za "veľmi vtipné". V roku 2006 bolo Evanjelium nominované na Quill Award v kategórii humor, aj keď nakoniec nezvíťazilo. Austinova Kronika od Wayne Allen Brennera charakterizovala knihu ako "nevyhnutnú trošku komiky v príliš vážnom boji medzi vedou a poverami". Simon Singh z The Daily Telegraph napísal, že evanjelium "môže byť mierne stereotypné... ale celkovo je to skvelý, provokatívny, vtipný a dôležitý knižný klenot". Očakávaný negatívny postoj zaujal Casey Luskin z Discovery Institute, ktorý presadzuje inteligentný dizajn. Ten označil Evanjelium za "výsmech kresťanského Nového zákona".

Voľný kánon[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2005, predtým než Henderson dostal zálohu napísať Evanjelium, člen pastafariánskeho diskusného fóra Venganza, známy pod prezývkou Solipsy, oznámil začatie prác na projekte zhromaždenia textov od kolegov pastafariánov do diela Voľný kánon, svätej knihy cirkvi LŠP, v podstate analógie ku kresťanskej Biblii. Kniha bola dokončená v roku 2010 a je k dispozícii na stiahnutie. [4]

Niektoré výňatky z Voľného kánonu: Ja som Lietajúca Špagetová Príšera. Nebudeš mať žiadne iné príšery predo mnou! (Ale po mne je to v poriadku, len použi ochranu). Jediná Príšera s veľkým P som Ja! Iné príšery sú falošné a nezaslúžia si úcty. (Odporúčania 1:1) "Pokiaľ si vykonal polovičnú prácu, očakávaj polovičnú odmenu!" Veľký Pirát Šalamún schmatol obradný meč a udrel ním posledného osla, rozštiepiac ho vo dvoje. (Flákači 1:51 – 52)

Vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

various people standing around a small Flying Spaghetti Monster Parade float.
Prívrženci LŠP sa pripravujú na pochod v sprievode osláv letného slnovratu v r. 2009 vo Freemonte, štát Washington

Kultúrny fenomén[upraviť | upraviť zdroj]

Cirkev LŠP má dnes tisíce prívržencov, zväčša z prostredia univerzít v Severnej Amerike a Európe. Podľa tlačovej agentúry Associated Press sa webové stránky Hendersona stali akýmsi "druhom kybernetického útočiska pre oponentov inteligentného dizajnu". Návštevníci môžu na nej sledovať stretnutia pirátsky oblečených pastafariánov, predávať drobnosti, samolepky či obrázky, zobrazujúce "zjavenia" LŠP.[5]

V auguste 2005 švédsky dizajnér Niklas Jansson vytvoril adaptáciu Michelangelovho Stvorenia Adama tým, že zobrazenie Boha nahradil Lietajúcou Špagetovou Príšerou. Toto zobrazenie sa stalo a je dodnes ikonickým a takpovediac oficiálnym zobrazením Príšery.[6] Divadelná spoločnosť Hladný umelec vytvorila v decembri 2007 komédiu "Sviatočný sprievod Lietajúcej Špagetovej Príšery", ktorá zobrazovala niektoré detaily z histórie pastafarianizmu.[7] Úspech komédie dal podnet na vytvorenie voľného pokračovania v decembri 2008 s názvom "Svätý hrnček grogu Príšery".[8]

Táto komunálna aktivita pritiahla pozornosť troch náboženských učencov z Floridskej Univerzity, ktorí v r. 2007 na Americkej Akadémii Náboženstiev založili výbor pre diskusie ohľadom Lietajúcej Špagetovej Príšery.

Ručné pletená a plstená Lietajúca Špagetová Príšera

V novembri 2007 na výročnom konferencii Americkej Akadémie Náboženstiev v San Diegu boli do programu zaradené štyri rozpravy o LŠP.[9]

Rozpravy nazvané Svätá Cestovina a pravá Omáčka: Stravovacie dôsledky Lietajúcej Špagetovej Príšery na teoretizáciu náboženstva skúmali prvky potrebné pre ustanovenie náboženstva. Prednášajúci vznášali otázku, či "anti-náboženstvo ako Špagetový Príšerizmus [je] skutočne náboženstvom".[10] Rozpravy vychádzali z písomného materiálu Kontroverzia evolúcie a Strana cestovín: Lietajúca Špagetová Príšera a podvratná funkcia paródie náboženstva, publikovaného v časopise GOLEM: žurnál o náboženstve a príšerách.[11] Rozpravy pritiahli takú pozornosť, že publikum konferencie vzrástlo zo stovky na 9 tisíc a organizátori konferencie dostali množstvo e-mailov so sťažnosťami z radov urazených kresťanov.

Počnúc októbrom 2008 miestna Cirkev LŠP pri Štátnej Univerzite v Missouri každoročne organizuje zhromaždenie nazývane "Skepticon".[12]

Na zhromaždení rečnia ateisti a skeptici na rôzne témy a konajú sa diskusie s expertmi na kresťanstvo. Organizátori neskromne označujú udalosť ako "najväčšie zhromaždenie ateistov na stredozápade".[13]

Moldavský básnik Igor Ursenco nazval v r. 2012 svoju poetickú knihu "Lietajúca Špagetová príšera – dramatické básne"

Na neziskovej stránke Kiva v súťaži o počet úverov vydaných ich organizáciou vedie skupina LŠP nad všetkými ostatnými. Mottom skupiny je "Budeš zdieľať, že nikto nemôže nájsť bez hľadania."[14] K 23. januáru 2014 získali na dotáciách už takmer 2 milióny dolárov.[15]

Sitko ako pokrývka hlavy[upraviť | upraviť zdroj]

ceremónia žehnania s pastafariánskym žezlom a sitkom na hlave žehnanej osobe – paródia na kresťanskú verziu.
Žena s cedníkom na hlave ako pastafariánskou oficiálnou pokrývkou hlavy pri akte žehnania

V júli 2011 rakúsky ateista Niko Alm vyhral súdny spor ohľadom práva mať fotografiu s pokrývkou hlavy na oficiálnom doklade. Súdny spor bol vyvrcholením 3-ročného maratónu apelov a sťažností, pričom Niko bol donútený získať lekárske potvrdenie, že je psychicky zdravý.[16][17]

V júli 2013 člen Pirátskej strany a odborník na počítačovú bezpečnosť Lukáš Nový požiadal o nový občiansky preukaz, pričom na fotografii mal na hlave sitko. Svoju žiadosť podporil príslušenstvom k Cirkvi LŠP a oficiálnym znením zákona, ktorý umožňuje mať v odôvodnených prípadoch (zdravotné alebo náboženské dôvody) pokrývku hlavy, pričom neskúma, o aké náboženstvo sa jedná. [18] Hovorca magistrátu mesta Brno vysvetlil, že: "Žiadosť bola v súlade so znením zákona... jedinou podmienkou je, aby pokrývka hlavy nezasahovala do tváre a nezťažovala či neznemožňovala identifikáciu osoby." Situácia sa však vďaka popularizácii fenoménu LŠP skomplikovala a úrady nechcú vydávať doklady so sitkom na hlave, pokiaľ to neschváli súd.[19]

V auguste 2013 Eddie Castillo, študent Texaskej Technickej Univerzity, získal povolenie mať na hlave sitko na fotografii vodičského preukazu.

V októbri 2013 mal cedník na hlave člen volebnej komisie v českých Tepliciach. Podľa tajomníka magistrátu Marka Fujdiaka nejde o porušenie zákona, situáciu prirovnáva ku klobúku na hlave.[20]

V januári 2014 člen magistrátu mesta New York Christopher Schaeffer mal na hlave cedník pri oficiálnej prísahe v rámci uvedenia do úradu.[21]

Náboženské diskusie[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na svoju popularitu a zmedializovanie sa Cirkev LŠP používa ako moderná verzia Russellovej konvice.[22]

Zástancovia tvrdia, že keďže existencia neviditeľnej a nezistiteľnej Lietajúcej Špagetovej Príšery podobne ako akejkoľvek inej nadprirodzenej bytosti nemôže byť falzifikovaná (vyvrátená - falzifikovateľnosť je dôležitá vlastnosť každého seriózneho vedeckého predpokladu, ktorá ho odlišuje od dogmy), tak dôkazné bremeno spočíva na tých, ktorí potvrdzujú existenciu takejto bytosti.

Richard Dawkins vysvetľuje: "Bremeno dokazovania je na tom, kto hovorí: chcem veriť v Boha, LŠP, víly, alebo kohokoľvek. Nie je na nás, aby sme mu to vyvracali."

Redaktor žurnálu Náboženstvo a divadlo Lance Gharav napísal, že Lietajúca Špagetová Príšera je "dokonalý argument o ľubovôli mať akýkoľvek pohľad na Stvorenie", pretože akýkoľvek názor je rovnako pravdepodobný ako ten o LŠP.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Otvorený dopis dostupný na stránkach Veganza v angličtine
 2. Evanjelium LŠP, str. 98, kapitola "The Dastafarian Guide to Dropagonda"
 3. Evanjelium LŠP, str. 65 otázok a odpovedí pre Bobbyho Hendersona.
 4. The Most Inspired DaveL. The Loose Canon, A Really Important Collection of Words [online]. Evangelical Pastafarian Church, 2010, [cit. 2014-01-09]. Dostupné online.
 5. http://www.foxnews.com/story/0,2933,311925,00.html
 6. NARIZNY, Laurel. Ha Ha, Only Serious: A Preliminary Study of Joke Religions [online]. University of Oregon, October 2009, [cit. 2009-11-25]. S. 42 – 49. Dostupné online.
 7. http://www.hungerartists.net/fsm.htm
 8. http://www.hungerartists.net/season08.htm
 9. https://archive.is/20130105074044/www.wired.com/culture/education/news/2007/11/flying_spaghetti_monster
 10. http://www.nbcnews.com/id/21837499/ns/technology_and_science/t/pasta-monster-gets-academic-attention/ Špagetová príšera si získala záujem akademikov
 11. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2014-01-24]. Dostupné online. Archivované 2009-11-16 z originálu.
 12. http://skepticon.org/
 13. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2014-01-24]. Dostupné online. Archivované 2014-08-17 z originálu.
 14. http://content.usatoday.com/communities/religion/post/2009/07/68495858/1
 15. http://www.kiva.org/team/fsm
 16. http://www.webnoviny.sk/svet/muzovi-uznali-sitko-ako-pokryvku-hlavy/380126-clanok.html Mužovi uznali sitko ako pokrývku hlavy
 17. http://blog.alm.at
 18. http://zpravy.idnes.cz/fotka-s-cednikem-na-obcance-dc9-/domaci.aspx?c=A130731_161720_brno-zpravy_lva
 19. http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/ministerstvo-vnitra-pastafarianska-obcanka-nebude
 20. http://www.rozhlas.cz/sever/informacezeseveru/_zprava/volice-v-teplicich-prekvapil-clen-komise-s-cednikem-na-hlave-hlasi-se-k-pastafarianum--1273315
 21. http://magazin.aktualne.centrum.cz/kuriozity/americky-pastafarian-slozil-prisahu-s-cednikem-na-hlave/r~44c2175277b511e3af700025900fea04/
 22. http://www.wired.com/wired/archive/14.11/atheism.html
 • HENDERSON, Bobby. The Gospel of the Flying Spaghetti Monster. [s.l.] : Villard Books, 2006. ISBN 0-8129-7656-8.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Flying Spaghetti Monster na anglickej Wikipédii a Létající špagetové monstrum na českej Wikipédii.