Formigas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Formigas
Formigas Bank
ostrovčeky (Ilhéus)
FormigasFormigao.jpg
Maják na najväčšom ostrove Formigão
Oficiálny názov: Banco das Formigas e Recife do Dollaborat
Pôvod názvu: formigas, z Portugalčiny mravce
Prezývka: Ilhas Formigas
Štát Portugalsko Portugalsko
Autonómna oblasť Flag of the Azores.svg Azory
Región Atlantický Oceán
Subregion Makaronézia
Najvyšší bod Maják
 - poloha Formigão, Formigas, Azory
 - výška 11 m n. m.
 - súradnice 37°16′15″S 24°46′49″Z / 37,27083°S 24,78028°Z / 37.27083; -24.78028
Najnižší bod Úroveň mora
 - poloha Atlantický Oceán
 - výška m n. m.
Dĺžka 13 km, Severozápad-Juhovýchod
Šírka 5,5 km, Juhozápad-Severovýchod
Rozloha km² (900 ha)
Geologické zloženie Alkali basalt (alkalický bazalt)
Orogenéza/vrásnenie Vulkanizmus
Perióda Holocén
Wikimedia Commons: Formigas Islets (Azores)
Webová stránka: http://siaram.azores.gov.pt/vulcanismo/banco-formigas/_intro.html
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Fomigas (port. Ilhéus das Formigas ) je skupina neobývaných ostrovčekov a skalných výbežkov v Atlantickom oceáne, ktoré sú súčasťou Azorského súostrovia patriaceho Portugalsku.

Administratívne spadajú do jurisdikcie prístavného orgánu vo Vila do Porto na ostrove Santa Maria. Hoci sa neustále spomínajú v rámci Grupo Oriental, patria k jedným z najmenej známych miest Azorských ostrovov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mapa z roku 1849

Súostrovie objavili v roku 1431 portugalskí moreplavci Diogo de Silves a Gonçalo Velho Cabral počas plavby na Madeiru. Tým sa začala postupná etapa osídľovania Azorských ostrovov. V 16.storočí portugalský kronikár Gaspar Frutoso ako prvý zdokumentoval bohatý podmorský život v okolí súostrovia. Prvú vedeckú expedíciu vo vodách súostrovia podnikla v roku 1886 talianska loď Corsaro za účelom preskúmania podmorského života: vedecky ale aj komerčne.

Dňa 2. marca 1895 sa rozhodlo o výstavbe majáka na najväčšom ostrove Formigão. Po zložitých prípravách, v rámci ktorých bolo potrebné vybudovať prístupovú cestu a pristávacie mólo pre lode, bol v roku 1948 vybudovaný maják s výškou 19 m (svetlo majáka sa nachádza v nadmorskej výške 22 m n. m.), ktorý bol v roku 1962 zmodernizovaný. Následne bol maják vybavený najmodernejšou technikou vrátane solárnych panelov zabezpečujúcich jeho napájanie, ktoré nahradili lampy na acetylén. Maják je možné vidieť pri normálnej viditeľnosti zo vzdialenosti až 22 km.

Súostrovie bolo v roku 1988[1] a neskoršou úpravou[2] vyhlásené za prírodnú rezerváciu spolu aj s priľahlou plytčinou Dolobarant a v roku 2003 bolo priradené k sústave chránených území európskeho významu NATURA 2000 pod kódom PTSMA0023.[3]

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Súostrovie sa nachádza v juhovýchodnej časti Azorského súostrovia 37 km severovýchodne od ostrova Santa Maria a 63 km juhovýchodne od ostrova São Miguel. Pozostáva z množstva ostrovčekov a skalných výbežkov tiahnúcich sa zo severu na juh v dĺžke približne 165 m a v šírke približne 80 m s rozlohou približne 9 km². Najväčší z ostrovčekov Formigão ja zároveň aj najvyšší s maximálnou nadmorskou výškou 11 m n. m..

Okolité vody majú veľký ekologický význam vzhľadom k rozmanitosti morského života a skutočnosti, že sú zdrojom veľkého množstva potravy pre mnoho morských živočíšnych druhov, vrátane žralokov, korytnačiek, mánt a rôznych druhov delfínov a veľrýb.

Celkový pohľad na súostrovie Formigas

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Formigas na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Formigas