Foucaultovo kyvadlo (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Foucaultovo kyvadlo
Il pendolo di Foucault

Foucaultovo kyvadlo v múzeu umení a remesiel v Paríži

Autor Umberto Eco
Pôvodný jazyk taliansky
Krajina vydania Taliansko
Nakladateľstvo originálneho vydania Bompiani, Milano
Dátum 1. vydania originálu 1988
Literárne obdobie postmodernizmus
Literárny žáner román
Slovenské vydania knihy

Foucaultovo kyvadlo je román autora Umberta Eca. Prvá publikácia vyšla v roku 1988 v Taliansku a spôsobila veľký rozruch v literárnych kruhoch Európy. Foucaultovo kyvadlo patrí k tzv. otvoreným príbehom (opera aperta), ktorého teóriu prvý prezentoval práve Umberto Eco v 60. rokoch 20.stor.

Formálne je vytvorený na báze štruktúry kabalistického stromu Sefer Jecira - Kniha stvorení. Základnou dejovou líniou je rozmýšľanie a pátranie dvoch autorov na pôde fiktívneho vydavateľstva Garamond, Belba a Casaubona, ktorí sa stretnú v témach ako je mystika, alchýmia, kabala a rozsiahla téma okultných tradícií. Tretí protagonista je redaktor vydavateľstva Diotallevi, ktorý je v tomto triu aj špecialistom na kabalu. Román je ako matrioška, obsahuje viacero tém vkladaných do jednej zložitej kompozície. Kompozične je dielo náročné takisto ako myšlienkovo a tematicky. Autor sa zaoberá špekulatívnymi tajnými teóriami, napríklad o templároch. Je temer nemožné vyrozprávať základný príbeh, pretože v klasickej podobe sa v knihe nevyskytuje. Román má celkovo 120 kapitol združených do desiatich kníh. Štruktúra románu a absencia klasickej podoby príbehu dovoľujú čítať jednotlivé kapitoly bez následnej postupnosti. To je umožnené i neexistenciou jednoty času a miesta deja.Ťažiskom diela je rámec, do ktorého je príbeh zasadený a jeho kultúrne pozadie.

Foucaultovo kyvadlo je druh iniciačného románu, podobne ako stredoveký príbeh o hľadaní svätého grálu, Alchymická svadba Christiana Rosenkreutza, Goethov Villiam Meister.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • ECO, Umberto: Foucaultovo kyvadlo, Odeon, 1991, česky, preklad Zdeněk Frýbort, doslov Daniela Hodrová, ISBN 80-207-0335-7