Frans Eemil Sillanpää

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Frans Eemil Sillanpää
Frans Eemil Sillanpää
fínsky spisovateľ

Narodenie 16. september 1888
Hämeenkyrö, Fínsko
Úmrtie 3. jún 1964 (75 rokov)
Helsinki, Fínsko

Frans Eemil Sillanpää (* 16. september 1888 – † 3. jún 1964) bol fínsky spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1939 za literárnu činnosť s poukazom na román Nuorena nukkunut (Zomierala mladá). Spolu s Pentti Haanpää patrí k najvýznamnejším fínskym spisovateľom 20. storočia.

Narodil sa v sedliackej rodine otcovi Eemilovi Sillanpäämu v Hämeenkyrö ako tretí syn. Už v ranom detstve poznal desiatky starých fínskych rozprávok, a keďže mal mimoriadnu fantáziu, ich dej si sám menil a dotváral. V rodnej dedine začal navštevovať cirkevnú školu, jedinú, ktorá tam bola.

Jeho rodičia boli chudobní, okrem synov mali ešte dve dcéry, ale s pomocou vplyvných a bohatých miestnych sedliakov poslali Fransa do školy v Tampere. V roku 1908 sa presťahoval do Helsínk, kde študoval znova vďaka bohatým krajanom na prírodovedeckej fakulte. Tu sa zoznámil s maliarmi Eero Järnefeltom, Pekka Halonenom, hudobným skladateľom Janom Sibeliom a spisovateľom Juhani Ahom.

Frans popri štúdiu písal, vracal sa domov, do rodného kraja a počúval pamätníkov starých čias. Tí mu rozprávali staré príbehy, ktoré sa možno kedysi odohrali, podané ako povesti a legendy. V roku 1934 sa stal členom PEN-klubu a o dva roky neskôr získal čestný doktorát univerzity v Helsinkách.

Medzinárodne sa preslávil románom Nuorena nukkunut (po angl. Fallen Asleep While Young), ktorý napísal v roku 1931.

Dielo Fransa Eemila Sillanpääho sa skladá predovšetkým z cyklov rozprávok, fejtónov a noviel. Ako prvý z fínskych autorov v nich zachytil na pozadí bohatého deja prírodnú lyriku bez metafór a symbolizmu.

Po Sillanpääovi bola pomenovaná planétka 1446 Sillanpaa, ktorú objavil slávny fínsky astronóm a fyzik Yrjö Väisälä.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Elämä ja aurinko (1916)
  • Hurskas kurjuus (1919)
  • Hiltu ja Ragnar (1923)
  • Ihmiset suviyössä (1924)
  • Ihmiselon ihanuus ja kurjuus
  • Nuorena nukkunut (1931)
  • Miehen tie (1932)
  • Elokuu (august 1941), komorná novela (v slovenčine ako Stretnutie, Slovenský spisovateľ, 1965)