František Coll

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý
František Coll
František Coll
Biografické údaje
Narodenie18. mája 1812
Gombrèn, Španielsko
Úmrtie2. február 1875 (62 rokov)
Vic, Španielsko
Uctievanie
Blahorečenie29. apríla 1979
Ján Pavol II.
Svätorečenie11. októbra 2009
Benedikt XVI.
AtribútyRehoľný hábit
PatronátBazilika svätého Petra [1][2]
Cirkevkatolícka,
Sviatok2. apríl, 19. máj [3]
Odkazy
Spolupracuj na CommonsFrantišek Coll
(multimediálne súbory na commons)

Svätý František Coll, (František Coll y Guitart) v katalánčine Francesc Coll i Guitart, (* 18. máj 1812, Gombrèn, Španielsko - 2. apríl 1875, Vic, Španielsko) bol katalánsky katolícky duchovný, člen rádu dominikánov a zakladateľ kongregácie Sestier dominikánok od Zvestovania Panny Márie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 18. mája 1812 v Gombrène. Bol posledný z desiatich detí. Keď mal desať rokov byol poslaný do seminára vo Vicu. Vyštudoval roku 1830 a v tom istom roku vstúpil do Rehole kazateľov v Girone. Po zložení slavnostných sľubov bol v roku 1831 vysvätený na diakona. V roku 1835 boly rády násilne potlačované a brat František Coll, bol nútený opustiť kláštor a stal sa sekulárnym dominikánom.

Na kňaza bol vysvätený 28. mája 1836. Po vysvätení ponúkol služby svojmu biskupovi a štyridsať rokov vykonával službu misionára vo farnostiach na severovýchode Španielska. Bol kazateľom ľudových misií. Modlil sa dlhé hodiny a venoval veľa času k príprave kázání. Spolupracoval s diecéznymi kňazmi, jezuitmi, klaretiánmi, augustiniánmi a tiež s dominikánmi. So svojím priateľom Antoniom Maríou Claretem založil Apoštolské priateľstvo pre evanjelizáciu v roku 1846.

Kázal pre rehoľníčky, väzňou, deti, navštevoval chorých a vždy nabádal k veľkej úcte k Panne Márii. Jeho úplná dôvera v Boha a apoštolská horlivosť ho motivovali zhromaždiť skupinu žien ktoré sa rozhodli, nasledovať Kristove volanie. V roku 1850 bol menovaný riaditeľom Sekulárneho rádu dominikánskych terciárov. Umožnilo mu to založiť v roku 1856 kongregáciu Sestier dominikánok od Zvestovania Panny Márie ktoré riešily problémy kresťanskej formácie dievčat. Pred svojou smrťou stratil zrak. Zomrel 2. apríla 1875 vo Vice. Jeho telo bolo vystavené v kaplnke a potom bolo pochované na miestnom cintoríne. Neskôr boli jeho pozostatky presunuté do kaplnky v materskom dome kongregácie. Blahorečený bol 29. apríla 1979 pápežom Janem Pavlem II. [4]. Svätorečený bol 11. októbra 2009 pápežom Benediktom XVI. [5].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Francisco Coll y Guitart na českej Wikipédii.

Externe odkazy[upraviť | upraviť zdroj]