František Nádašdy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg Toto je článok o Františkovi I. O Františkovi II. pozri František II. Nádašdy.
František I. Nádašdy
uhorský šľachtic
uhorský šľachtic
Narodenie6. október 1555
Sárvár, Habsburgská monarchia
Úmrtie4. január 1604
Sárvár
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons František Nádašdy

František I. Nádašdy (* 6. október 1555, Šárvár – † 4. január 1604 Šárvár) bol uhorský šľachtic, významný bojovník proti Osmanom, manžel Alžbety Bátoriovej.

Život

Bol synom významného uhorského veľmoža Tomáša I. Nádašdyho. Bol hlavným županom v stoliciach Šopron, Vaš a Fogaraš, bol magistrom kráľovských koniarní a kráľovským vojenským radcom. Bol aktívny počas celej 15-ročnej vojny. Za svoju statočnosť vo vojne proti Turkom sa stal v roku 1578 hlavným veliteľom uhorských vojsk. V bojoch sa preukazoval veľkou statočnosťou a odvahou. Voči Turkom konal pomerne kruto. Po boji prikazoval hromadné popravy zajatcov. Jeho oddiel bol nechvalne známy tým, že do útoku vyrážal s uťatými hlavami Turkov. V osmanskom vojsku vyvolával veľký rešpekt a bol známy ako Čierny Beg (maď. Fekete Bég). V hodnosti hlavného veliteľa Zadunajských vojsk sa v roku 1602 zúčastnil bitky o Budín a Pešť proti Osmanskej ríši. Jeho vojská dobyli Pešť a úspešne odrazili predvoj Osmanov pri ich útoku na Budín. Nádasdy bol verným stúpencom Habsburgovcov. Bol vychovávaný na kráľovskom dvore od svojich 12-tich rokov spolu s deťmi cisára Maximiliána II. Habsburgského.

Dielo

Zanechal po sebe Pojednanie o vojenskej taktike na základe svojich skúseností z protitureckých vojen obsahujúce kritiku vedenia cisárskych vojsk v poli. Na svojom vodnom hrade Sárvár podporoval rozvoj umení, udržiaval a rozvíjal tlač kníh. Hrad bol centrom, kde sa zdržiavali viacerí protestantskí uhorskí humanisti a učitelia, napr. Štefan Magyari - kňaz a spisovateľ, Ján Silvester - autor maďarsko-latinskej gramatiky.

Osobný život

Od roku 1575 bol manželom Alžbety Bátoriovej, známej Čachtickej panej. Mal s ňou 5 detí, z ktorých dve zomreli v ranom veku. Maďarské pramene uvádzajú 6 potomkov: Andrej, Anna, Katarína, Pavol, Uršuľa, Mikuláš. Sobášom s Alžbetou Báthoryovou sa Nádašdy stal jedným z najbohatších mužov v monarchii. Nádašdyovci boli stúpencami reformácie kresťanskej cirkvi.

Hrady a kaštiele v majetku F. Nádašdyho po r. 1575

Šárvár - Nádašdyho hlavné sídlo.

Šárvár, Kápuvár, Velike, Čepreg, Egervár, Šoproň, Kerestúr (Deutschkreutz), Koszeg, Léka (Lockenhaus), Nádasd, Zemplínska Teplica, Čachtice (hrad a Čachtice kaštieľ, Vranov, Ečed, Făgăras(vodný hrad na území dnešného Rumunska), Nyírbátor, Piešťany (kaštieľ), Bratislava(palác), Viedeň (palác), Buják, Fűzér, Csókakó, Čičava

Externé odkazy

Referencie